BEOGRAD, Predstavnici IZIT-a ocijenili su da bi država, u sklopu reforme javnog sektora, trebalo da otpusti ne najavljenih 10 procenata, već najmanje 50 odsto činovnika.
Alternativa tolikom otpuštanju, koje bi zahtjevalo visok iznos otpremnina, bila bi “drugačija raspodjela društvenog proizvoda između privrede i vanprivrede”, rekao je direktor Instituta za tržišna istraživanja (IZIT) Miloje Kanjevac.
Prema njegovim riječima, bilo bi realno da se on rasporedi u odnosu “65 odsto za privredu, a 35 procenata za vanprivredu”.
Kanjevac je kazao da bi takvom raspodjelom, privreda koja stvara dohodak “bila načisto sa tim šta je njeno i čime može da raspolaže, za ličnu potrošnju, odnosno plate i za administraciju, dok bi vanprivreda raspolagala sredstvima po mjerilima koje bi sama utvrdila”.
Ponovio je da bi hitno trebalo dovesti kurs u realni odnos, što bi imalo efekte na izvoz, odnosno što bi omogućilo veći dohodak izvoznicima, veću zaposlenost i manju zavisnost od stranih kreditora.
Saradnik IZIT-a Saša Djogović ocijenio je da Srbija i dalje “zataškava ekonomsku krizu”, jer i dalje ima virtuelnu makroekonomsku stabilnost koja se zasniva na navodno “stabilnim deviznim rezervama i kursu”.
Makroekonomska stabilnost je virtuelna, kako je dodao “zahvaljujući stalnim i sve većim zaduženjima” kod međunarodnih finasijskih institucija i banaka.
Devizni kurs domaće valute u odnosu na evro uopšte ne prati kretanje inflacije u ovoj godini, kazao je Djogović i naveo da inflacija
trenutno iznosi oko 9,1 odsto, dok je kurs dinara depresirao oko pet odsto. B92