VAŠINGTON, Lijek za zemlje u ekonomskoj krizi jeste smanjenje izdataka, broja vladinih ustanova i broja zaposlenih te moguća preorijentacija ekonomskih aktivnosti, uključujući smanjenje poreza, izjavio je američki ekonomski stručnjak Ričard Ran.
Time se omogućava veći prihod i veća ušteda, objasnio je Ran, koji je bio savjetnik bivšeg američkog predsjednika Džordža Buša mlađeg, a sada je potpredsjednik Trgovačke komore SAD-a, urednik časopisa “Magazin za ekonomski razvoj” i ekonomski saradnik lista “Vašington Tajms”.
U intervjuu za “Glas Amerike”, on je ocijenio da je najveći problem za zemlje širom svijeta to da sve one troše previše novca. Naprimjer, zbog eksplozije državnih troškova gotovo polovina američkog budžeta bit će finansirana putem zaduživanja države, a ne putem poreza.
“Slična situacija je u Velikoj Britaniji, mada su neke druge zemlje bile smotrenije i izgleda da će izaći iz recesije brže od nekih drugih koje su imale veoma izdašne stimulativne pakete, ali ne i djelotovornu ekonomsku strategiju”, izjavio je Ran.
Primijetio je da će neke zemlje biti u stanju da brže prevaziđu svoje ekonomske probleme, a neke sporije, što će zavisiti od njihove ekonomske strategije i politike.
“Recimo, njemačka kancelarka Angela Merkel je, pošto je pobijedila na izborima, najavila da će smanjiti porez, što je dobar znak za njemačku privredu. Suprotno tome, u SAD-u, Obamina administracija predlaže da se poveća porez, što obično nisu mjere koje se preduzimaju kada je zemlja u recesiji”, izjavio je Ran.
Komentarišući intervencije federalne američke vlade u poslovne aktivnosti privatnog sektora, on je rekao da je loša ideja da administracija postane vlasnik automobilskih kompanija jer ona nema ni osoblje ni ekspertizu za vođenje takvih poslova.
“Neke autokompanije su prihvatile vladine subvencije i nadamo se da će se oporaviti i početi proizvodnju kvalitetnih vozila, uprkos jakoj konkurenciji japanskih, južnokorejskih i sada kineskih automobila. Ali neke nisu to prihvatile, kao što je “Ford”, koji je prošao kroz duboku restrukturu i sada je najzdravija od svih američkih autokompanija”, rekao je Ran.
Po njegovoj ocjeni, odluka “Forda” da ne uzme vladine subvencije i privatno finansira svoj biznis pokazuje da kompanije mogu da se uspješno reorganizuju i posluju i bez vladine intervencije.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Polovina američkog budžeta će biti finansirana zaduživanjem države… Je li ikome od ovih stručnjaka palo na pamet da predlože kresanje vojnog budžeta koji svake godine raste i koji predstavlja ogromnu stavku u američkom budžetu? Kad Kinezi prestanu kupovati američke obveznice i kad mnoge zemlje pređu sa dolara na evro ili neku regionalnu valutu, ameri će pući kao sijalica…