SARAJEVO, Stendbaj aranžman sa Međunarodnim monetarnim fondom /MMF/ bio je najbolje rješenje za BiH, jer su budžeti u BiH generalno i dugoročno ugroženi, izjavio je danas u Sarajevu guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić.
On je novinarima na Četvrtoj međunarodnoj konferenciji Sarajevske berze o temi “Država i tržište kapitala – kako dalje?” rekao da se moglo ići i na izdavanje državnih vrijednosnih papira na inostrano tržište, ali da ta mogućnost ne bi obezbijedila dovoljno finansijskih sredstva.
“Sada imamo problem vezan za ispunjavanje uslova iz pisma namjere”, podsjetio je Kozarić i dodao da bi neispunjavanje uslova pokazalo da je BiH neodgovorna država, a takođe bi bio ugrožen njen ionako “slab kredibilitet”.
Prema njegovim riječima, politička stabilnost BiH je izuzetno važna za tržište kapitala, jer se svi potencijalni investitori boje naglih promjena koje bi mogle da prouzrokuju gubitak njihovog kapitala.
Kozarić je istakao da je riječ o privatnim investitorima koji žele da ostvare profit, te da imaju sigurnost vraćanja uloženih sredstava.
“U svijetu postoji trend da se ne gleda da se što više zaradi, već da se što manje izgubi”, rekao je Kozarić i dodao da je BiH još uvijek rizično područje za strane investitore.
On je rekao da današnja konferencija ima za cilj da otvori transparentniju komunikaciju između države i tržišta kapitala, odnosno da predstavnici vlasti u BiH prepoznaju šanse tržišta kapitala.
Federalni premijer Mustafa Mujezinović rekao je da se bez reformi zakona ne može stabilizovati budžet Federacije BiH /FBiH/, prvenstveno zakona o platama, te fiskalnoj odgovornosti.
“Potrebno je izvršiti sve moguće revizije kako budžet ne bi bio u depresiji”, istakao je Mujezinović i dodao da će federalni budžet biti “na nuli” tek 2011. godine.
Prema njegovim riječima, stabilno tržište kapitala BiH jedna je od ulaznica za pridruživanje EU, a vlada bi trebalo da sarađuje kako sa berzom, tako i sa komisijom i registrom za hartije od vrijednosti i brokerskim kućama, u cilju iznalaženja najboljih rješenja.
“Trebaju nam novi vrijednosni papir koji će poboljšati tržište kapitala”, rekao je Mujezinović i dodao da jedan od problema predstvaljaju i kompanije koje još nisu privatizovane, a njihov većinski vlasnik je FBiH.
On je istakao da su problem i preduzeća u kojima po odluci federalnog Parlamenta ne može biti više od 49 odsto privatnog kapitala, a i u prvom i u ovom slučaju rječ je o firmama koje imaju milionske dugove.
Član Komisije za vrijednosne papire FBiH Mirko Puljić istakao je da treba biti oprezan kod privatizacije kompanija gdje je Vlada većinski vlasnik, tim prije što bi se ta sredstva usmjerila u budžet FBiH, a u tom slučaju bi se novac mogao nenamjenski potrošiti.
Na današnjoj konferenciji učestvuju predstavnici Zagrebačke i Bečke berze, predstavnici vlasti, te najeminentnije ličnosti iz sektora realne ekonomije i finansija.