BANJALUKA, Generalni direktor ”Elektroprivrede Republike Srpske (ERS)” Branislava Milekić rekla je da bi moglo da dođe do ozbiljnih problema u funkcionisanju elektroenergetskog sektora u RS ukoliko bi bile primijenjene najnovije odluke OHR-a u vezi sa daljim funkcionisanjem “Elektroprenosa BiH”.
Milekićeva je istakla da ulaganje u prenosnu mrežu na štetu RS, nesrazmjerno učešću Srpske i Federacije u kapitalu “Elektroprenosa BiH”, dugoročno može da ima veoma negativne posljedice.
Ona je navela da tome pogoduje i novi način donošenja odluka u Upravnom odboru “Elektroprenosa BiH”, prema odluci OHR-a, koji će dovesti do toga da članovi iz Federacije, kojih ima četvoro, preglasaju članove iz Srpske, kojih ima troje.
“To je bitno kod sagledavanja razvojne funkcije prenosne mreže i načina i dinamike investiranja, jer neravnomjeran razvoj prenosne mreže može da dovede do zastoja u razvoju ostalih grana industrije”, naglasila je Milekićeva u autorskom tekstu za magazin “Novi reporter”.
Ona je navela da je još prije osnivanja ove kompanije ERS imala ozbiljne primjedbe na ponuđena rješenja iz Zakona o osnivanju kompanije za prenos električne energije u BiH, što se prvenstveno odnosilo na ustavnost i zakonitost predloženog zakona i na ustupanje mreže 110 kilovoltnih vodova i trafostanica (TC 110/x kV) “Elektroprenosu BiH” od proizvodnih preduzeća i elektrodistribucija iz sastava ERS-a.
Milekićeva je podsjetila da je “Elektroprenos BiH” registrovan sa učešćem FBiH u kapitalu od 58 odsto, a RS od 42 odsto.
“Budući da se EP HZHB i EP BiH nalaze na tržištu hartije od vrijednosti, postavlja se pitanje realne vrijednosti njihovih akcija na Sarajevskoj berzi. U njihovom kapitalu se vrednuju sredstva prenosne mreže koju je 2006. godine trebalo izvojiti i time smanjiti vrijednost kapitala elektroprivreda u FBiH”, istakla je Milekićeva i dodala da na te činjenice OHR nije reagovao, već je, naprotiv, svojim odlukama dodatno osnažio postojeće nezakonito stanje.
Milekićeva je navela da akcionari u “Elektroprenosu BiH”, prema najnovijim odlukama OHR-a, nisu ravnopravni i da je to u direktnoj suprotnosti sa standardima upravljanja akcionarskim društvima koje je usvojila Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj, i to principom prava akcionara na ključne vlasničke funkcije i ravnopravan tretman akcionara.
Ona je istakla da se narušavanje tih standarda ne može objasniti nastojanjem OHR-a da obezbijedi funkcionisanje prenosne mreže, jer to funkcionisanje nije bilo dovedeno u pitanje.
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Gospođo Milekić,
u nadi da ovo čitate, htio bih vam par pitanja postaviti.
1. Kako je moguće da se zalažete za legalizam i poštovanje prava akcionara u ovom slučaju, a da je vaša organizacija (ERS), kod slučaja zajedničkog ulaganja ČEZ i Elektroprivrede u RITE Gacko, totalno zanemarila i zaobišla prava ostalih akcionara prilikom formiranja Ners doo, što je u konačnici rezultovalo odustajanjem ČEZ i arbitražom, čiji je vjerovatni ishod negativan po Republiku Srpsku?
2. Budući da se pozivate na tržište kapitala, i pominjete realnu vrijednost akcija EP HZHB i EP BIH na Sarajevskoj berzi, pitam vas da li smatrate da je vrijednost akcija Elektroprivrede RS na Banjalučkoj berzi adekvatna, a naročito pominjem kretanje akcija RITE Gacko prije i poslije javne objave ulaganja ČEZ i formiranja NERS d.o.o. (proljeće -ljeto 2007.),
3. Kad već spominjete pokazatelje, da li smatrate da je kapital društava iz sastava ERS adekvatno vrednovan, i da li je povrat na uloženi kapital kod ERS RS adekvatan?
4. Da li smatrate da ERS RS poštuje standarde upravljanja akcionarskim društvima?
5. Kako je moguće da, ako ERS RS poštuje standarde upravljanja akcionarskim društvima, ne postoje konsolidovani bilansi ERS, odnosno javno se ne objavljuju?
6. Da li smatrate da je prednost to što su akcije ERS RS kotirane na Banjalučkoj berzi i kako se ponašate da povećate vrijednost tih HOV (osnovna funkcija svakog direktora listiranog privrednog društva u tržišnoj privredi)?
Iskreno vaš,
Lemi
Lijepa pitanja, nema šta. Ali sumnjam da ga. Milekić tvoja pitanja uopšte razume pa tako i da hoće, ne može dati odgovor. Na žalost je to samo jedna od političkih figura, koja nema pojma o pojmovima, kao što su: kerporativno upravljanje, transparentnost, konsolidovani bilansi, standardi upravljanja… možda me demantuje? …
Mene samo zanima kako to da je RS svoje dalekovode imovinski preknjižila na Elektroprenos BiH, dok je FBiH svoje dalekovode dala na korištenje Elektroprenosu BiH, a i dalje se vode kao imovina entiteske Elektroprivrede?? Ko je uopšte pristao na tako nešto?? Pristali su ovi isti što sad dižu prašinu i tobože brane interese Srpske. Da su od početka stvari definisali kako treba do cijele ove priče oko imovine Elektroprenosa, preglasavanja i načina investiranja u mrežu ne bi ni došlo. I nije nama OHR kriv što smo budale.
A u najmanju ruku je cinično da jedna Milekićka ili neko iz Vlade RS priča o korporativnom upravljanju, fer vrijednosti imovine i poštovanju prava akcionara, kad su ih oni sami pogazili gdje god su mogli.