BANJALUKA, Investiciono-razvojna banka (IRB) RS u roku od deset dana počinje s plasmanom novouvedenih kredita za otkup potraživanja po maksimalnoj diskontnoj stopi za korisnike od šest odsto, potvrđeno je juče u IRB-u.
Mirjana Čomić, izvršni direktor Sektora za plasmane IRB-a, kazala je da se potreba za tom kreditnom linijom javila nakon analize potražnje za proizvodima te banke i razgovora s privrednicima, a u sklopu mjera Vlade RS na ublažavanju negativnih efekata svjetske ekonomske krize. Značajan broj privrednika iz RS, posebno iz izvozno orijentisanih preduzeća, ukazuje ona, suočen je s problemom naplate potraživanja ili dugih rokova za realizaciju naplate, što im, sa druge strane, stvara problem nelikvidnosti.
“U tom slučaju, oni nisu u stanju da plaćaju ili kasne s izmirenjem svojih obaveza prema dobavljačima i tako se stvaraju preduslovi za formiranje začaranog kruga u kojem svako svakome duguje, a posljedice osjeća cijela ekonomija”, kazala je Čomićeva.
Sagledavajući taj problem, navodi ona, IRB kao značajan akter u realizaciji mjera Vlade RS na ublažavanju negativnih efekata svjetske ekonomske krize, ima mogućnost da sredstva fondova kojima upravlja jednim dijelom usmjeri i na prevenciju nastanka tog problema.
Za kredite za otkup potraživanja ove godine je obezbijeđeno 20 miliona KM u okviru fondova za razvoj i zapošljavanje, odnosno razvoj istočnog dijela RS. Diskontna kamatna stopa IRB-a iznosiće dva procenta, a maksimalna stopa komercijalnih banaka četiri odsto.
“U zavisnosti od poslovne politike i prakse komercijalnih banaka, očekujemo da bi sredstva namijenjena otkupu potraživanja mogla biti na raspolaganju krajnjim korisnicima u roku do deset dana”, rekla je Čomićeva.
Na stolu 55 kredita
Uprava IRB juče je usvojila i ostala akta koja će biti osnova za dalji plasman kreditnih sredstava, a već na prvoj sjednici Kreditnog odbora banke biće razmatrano oko 55 pristiglih kreditnih zahtjeva.
Osnovni cilj tih akata, navode u IRB-u, je usklađivanje s izmijenjenim pravilima kreditnih plasmana i definisanje procedura kako bi i korisnicima i finansijskim posrednicima olakšali proces od podnošenja zahtjeva za kredit do dokazivanja namjenske upotrebe sredstava. U IRB-u očekuju da u narednih nekoliko dana budu donesene prve odluke u skladu s izmijenjenim i dopunjenim pravilima i zaključeni prvi ugovori. Nezavisne novine
6 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
radi ova Comicka kao luda, bravo za nju…
Da su u IRB-u svi kao Čomićka išlo bi to puno bolje, iako mi se čini da su svi oni tamo samo puki izvršioci naredbi “odozgo”.
Upečatljivo mi je bilo što je ona uvijek smrtno ozbiljna i pitao sam se da li se ikad nasmije. Uspio sam je takvu vidjeti tek na prošlogodišnjoj konferenciji berze na Jahorini 🙂
ako nam treba proizvodnja a pametnim zemljama treba i IRB mora pomoci proizvodnju posebno izvoz a ni slucajno izistaviti domace trziste koje je u vrlo teskim problemima zbog nedostatka obrtnih sredstava.Ako ima pameti sad je pravi momenat da privucemo strane investitore, SAMO KAKO KAD NAM TREBA MJESEC DANA LUTANJA DA REGISTRUJEMO FIRMU I 4-5000 KM. A TO U SRBIJI KOSTA 500 EUR. ITRAJE TRI DANA, GOSPODO.
Stevo Mitrovic je jednako pametan kao premijer Milorad Dodik
Mirjana Čomić je uveliko poznata kod nas u Doboju ,riješila je problem zaposlenja oko 350demobilisanih vojnika VRS ,Čestita, joj na uspjesima i želim joj sve Najbolje u životu..VP7057
Pametnija, a u svakom slučaju i pogledu, i ljepsa od svog vd direktora Krepala Riba Golića.