APATIN, Velika belgijska pivara InBev, u okviru koje posluje i Apatiska pivara, odlučila je da proda sve svoje podružnice u centralnoj Evropi i na Balkanu za 3,03 milijarde dolara kompaniji CVC kapital partners Apatinska pivara ima 900 zaposlenih i postala je 2003. dio belgijske grupacije Inbev. Ovog ljeta dobila je i priznanje za najbolje rezultate postignute u 2008. godini među 23 pivare centralne i istočne Evrope u okviru te kompanije. U razvoj Apatinske pivare od 2003. uloženo je 120 miliona evra i ona zauzima 46 odsto srpskog tržišta piva.
Pored srpske pridružnice, biće prodate i pivare u Bosni i Hercegovini, Bugarskoj, Hrvatskoj, Češkoj, Mađarskoj, Crnoj Gori, Rumuniji i Slovačkoj. One ukupno doprinose manje od tri odsto neoporezovanog prihoda pivare InBev.
Kako strani mediji prenose analizirajući poslovanje kompanije, tržišta u ovim državama su veoma mala sa velikim brojem manjih pivara i to se konfrontira sa strategijom belgijske pivare koja želi da se fokusira na velika tržišta kao što su SAD, Brazil, Rusija i Ukrajina.
“CVC kapital partners“ je globalna finansijska, konsultanska i investiciona kompanija osnovana 1981. i trenutno investira kroz svoje fond ove oko 18 milijardi evra. CVC Fond posjeduje 51 kompaniju širom svijeta koje zapošljavaju oko 280 hiljada ljudi u brojnim zemljama. Zajedno ove kompanije ostvaruju godišnju prodaju od oko 88 milijardi evra. CVC je, inače, vlasnik i poznatih kompanija kao što su Formula 1, Samsonajt i Kortefiel.
“Anhojzer-Buš InBev“ (ABI) posluje u 130 zemalja, zapošljava 120 hiljada radnika, a prošle godine je ostvarila prihod od 26,5 milijardi evra.
CVC je pristao da proizvodi i/ili distribuira brendove “Stella Artois”, “Beck’s”, “Lowenbrau”, “Hoegaarden”, “Spaten and Leffe” u pomenutim zemljama, na osnovu licence odobrene od strane ABI, dok ABI zadržava prava na proizvodnju i distribuciju Staropramena u nekoliko zemalja uključujući i Ukrajinu, Rusiju, SAD, Njemačku i Veliku Britaniju.