PEKING, Kineske vlasti primjenile su nove mjere za zauzdavanje prevelikog rasta industrijskih kapaciteta, kako bi održale izbalansiranost svoje brzorastuće privrede i spriječile da se ulaganja uzaludno troše, što je najnoviji u dugom nizu sličnih pokušaja.
Zvanični Peking se nada da će ograničiti razvoj šest sektora: čelika, cementa, stakla, proizvoda od uglja, polisilikona i opreme u eolskoj energetici, putem neodobravanja novih investicija i uskraćivanja finansijskih sredstava, prenio je Rojters.
U zajedničkom saopštenju deset kineskih ministarstava, na čelu sa Nacionalnom komisijom za razvoj i reforme (NDRC), navodi se da će vlasti naložiti bankama da ne finansiraju projekte u navedenim sektorima koji nisu u skladu sa odredbama vlade.
Lokalnim vlastima u Kini je takođe naloženo da obrate pažnju na znakove prevelikih kapaciteta u sektorima aluminijuma, brodogradnje i prerade soje, ali oni ipak neće biti podvrgnuti istim ograničenjima kao pomenutih šest sektora, navedeno je u saopštenju.
“Mnogi sektori i dalje prijavljuju ozbiljne probleme prevelikih kapaciteta, a ponegde se ti problemi čak pogoršavaju”, istakla su ministarstva.
Preveliki kapaciteti navode proizvođače da izvoze višak robe, osim što rezultiraju smanjenjem cijena i profita. Kao rezultat toga, Kina je u sporu oko izvoza čelika i guma sa SAD-om, a sa Evropskom unijom oko obuće.
Objavljene mjere zvaničnog Pekinga ukazuju na zabrinutost da preveliki dio vladinog stimulativnog paketa vrijednog 585 milijardi dolara završava u industrijskom sektoru.
Ta sredstva su namjenjena da budu uložena u infrastrukturu, izgradnju jeftinih stanova, seoski razvoj, modernizaciju tehnologije i ojačavanje mreže socijalne sigurnosti.
Uspeh nove inicijative nije siguran zato što lokalni zvaničnici, čiji se rad i dalje uglavnom ocenjuje po rezultatima u postizanju rasta i otvaranju novih radnih mjesta, često ignorišu naredbe iz Pekinga.
Viši zvaničnik komisije NDRC, Sjong Bilin, izjavio je da Kina neće imati problema da ove godine ostvari planirani rast bruto domaćeg proizvoda od osam odsto.
On je dodao da Kina ima kapacitet za proizvodnju 600 miliona tona čelika godišnje, ali je 58 miliona tona izgrađeno bez odobrenja zvaničnog Pekinga, i tako aludirao da NDRC nailazi na poteškoće u primjeni svojih mjera zbog toga što lokalni zvaničnici ne sarađuju.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.