BEOGRAD, Narko-bosovi imaju veze i saradnike u Republici Srpskoj gde su, kao i u celom regionu, imali ekonomski interes. Ubrzano su ulagali novac od droge u kupovinu firmi. Za vrlo kratko vrijeme pokupovali su dosta firmi u RS, i u Srbiji, i u Crnoj Gori, ali i u Makedoniji.
Izjavio je to član borda direktora Međunarodne asocijacije za droge u Njujorku Marko Nicović.
Nicović je rekao da južnoamerički karteli koji proizvode kokain prevoze ga preko albanskih, crnogorskih i hrvatskih luka na Jadranu, dok sa Kosova ide heroinska ruta.
– Oko 95 odsto droge, pretežno heroina, koja kruži jugoistokom Evrope, potiče sa Kosova. Na Kosovu se skladišti najveći deo droge i tamo u svakoj sekundi postoji pet tona heroina koji je spreman za isporuku – kaže on.
Dodaje da će akcija tajne službe Srbije BIA i Američke agencije za borbu protiv droge DEA biti nastavljena i da u nju nije uključena policija RS.
Urugvajska policija duž obale te države, osam dana poslije zapljene rekordnih 2,1 tone kokaina, traga za još 500 kilograma i šest bjegunaca, četvoricom Srba i dvojicom Argentinaca.
Ukupno je, u Urugvaju i Srbiji, uhapšeno 12 osoba. Srpska policija je uhapsila osam osoba koje su umiješane u šverc. U Urugvaju su uhapšene ukupno četiri osobe, trojica Srba i Hrvat.
Istraga koju vodi Obalska straža usredsređena je na urugvajsku obalu, ipak, policija u Montevideu ne isključuje mogućnost da je kokain sakriven u brodu “Bond”, koji je uspio da pobjegne već na putu ka Evropi.
Policija u Urugvaju je saopštila da je operacija grupe švercera počela još u martu. Misterioznog “Anastasidija Nastisića”, koji je uhapšen, policija opisuje kao uglađenog i veoma pristojnog čovjeka, koji se raspitivao na koji način može da dobije urugvajsko državljanstvo, otvori račune u bankama i dobije platne kartice.
U banku je, koristeći hrvatski pasoš, položio 1.000 dolara, što je opisano kao “sitnica”, jer je kod njega, kasnije, zaplijenjeno 300.000 evra.
U srijedu su u Srbiji uhapšene još dvije osobe koje se dovode u vezu sa zapljenom kokaina. U utorak su uhapšeni Dejan Rakić, Radan Adamović i Miloš Tandrc, a u istoj operaciji “Balkanski ratnik” prošlog četvrtka uhapšeni su Željko Vujanović i Marko Vorotović iz Kragujevca i Nikola Pavlović iz Beograda.
Svi oni osumnjičeni su da pripadaju međunarodnoj organizovanoj kriminalnoj grupi, koja je vršila nabavku i transport kokaina sa područja Južne Amerike ka Evropi.
Navodni organizatori posla su, kako piše crnogorski “Dan”, braća Darko i Duško Šarić, biznismeni iz Pljevalja, koji imaju veliku imovinu u Crnoj Gori i Srbiji. Njihov advokat to demantuje.
Braća Šarić u Bijelog knjizi srpske policije iz 2001. se nalaze u grupi “Amerika”, koja je nastala početkom devedesetih godina i jedna je od najopasnijih na ovim prostorima. Riječ je o međunarodnoj kriminalnoj grupi, čiji su članovi sa područja Srbije, Crne Gore, BiH i Hrvatske.
Prema nezvaničnim informacijama, jedini svjedok optužbe protiv grupe “Amerika” više nije među živima. Njegovo raskomadano tijelo pronađeno je 1. marta 2003. godine u Budimpešti.
Grupa “Amerika”
Grupa “Amerika” sumnjiči se za ubistvo Rade Ćaldovića Ćente, Jusufa Bulića, Zorana Šijana, Zorana Todorovića Kundaka, ministra policije Srbije Radovana Stojčića Badže, ministra odbrane Pavla Bulatovića, šefa beogradske policije Boška Buhe.
Policija kao jednog od članova grupe “Amerika” navodi i Banjolučanina Slobodana Šolaju, optuženog da je u oktobru 2000. godine iz Paname u BiH “uvezao” 164 kilograma čistog kokaina. On je osuđen u Banjoj Luci na deset godina zatvora, ali je po izricanju presude pobjegao.
UN: Balkan jedan od glavnih tranzita
Istraživanje UN o putevima droge iz Avganistana pokazalo je da je Balkan jedan od glavnih tranzitnih pravaca i da ogromna količina heroina koji stiže u Evropu dolazi baš preko Balkana.
– Govorimo o 90 tona heroina koji preko Balkana stiže do zapadne Evrope. Organizovane kriminalne grupe ne bi mogle da krijumčare toliku količinu droge da nemaju pomoć iz policije ili iz drugih državnih službi. Na Balkanu, kao i u drugim regionima postoji problem korupcije – naglasio je jedan od autora izvještaja Hakan Damirbuken. Glas Srpske