SARAJEVO, Dom naroda Parlamenta FBiH usvojio je juče Nacrt zakona o reviziji rješenja u oblasti boračko-invalidske zaštite uz niz sugestija i prijedloga delegata.
Vlada FBiH će ove, kao i prijedloge poslanika Predstavničkog doma, koji je ranije usvojio ovaj nacrt, razmotriti prilikom usvajanja prijedloga zakona.
Zahid Crnkić, ministar za boračka pitanja FBiH, istakao je kako će revizija za sve korisnike biti besplatna, te da će u budžetu za njenu provedbu biti potrebno osigurati 2,8 miliona KM.
Podsjetio je kako će revizija obuhvatiti oko 110.000 rješenja i da će biti okončana najranije za godinu do godinu i po.
“Po ovom nacrtu, iako je bilo niz prijedloga, predviđeno je da isplata naknada privremeno bude obustavljena osobama koje su pravo stekle na osnovu dva svjedoka ili potvrde udruženja. Takvih je oko 10.000 i vjerujemo da će među njima biti najviše onih koji su pravo stekli nelegalno”, rekao je Crnkić.
Josip Perić, predsjednik Kluba hrvatskog naroda, sumnja da će 2,8 miliona KM biti dovoljno za provedbu revizije, posebno ako revizorski timovi budu plaćali posebne usluge pojedinim vještacima. Konstatovao je kako je nelogično da ovaj zakon obrazlaže Crnkić, čiju je smjenu zatražio Predstavnički dom.
Besim Imamović, dopredsjedavajući Doma naroda, kazao je kako je nelogično da, kako je navedeno u Nacrtu zakona, Borjana Krišto, predsjednica FBiH, kontroliše rad revizorskih timova za koordinaciju.
“Pored mnogobrojnih imenovanja koja su u Krištinoj nadležnosti, a koja koče infrastrukturne projekte, Krišto još hoće da kontroliše i ovu oblast. Protiv toga sam da predstavnici boračkih udruženja učestvuju u radu komisija. Predlažem da usvojimo zaključak koji će nam omogućiti da predstavnicima udruženja platimo da ne učestvuju u radu komisija, nego samo da gledaju”, kazao je Imamović.
Dom naroda jučer je usvojio i izmjene Zakona o prestanku primjene Zakona o napuštenim stanovima, čiji je predlagač bio Jasmin Duvnjak, poslanik u Predstavničkom domu. Po ovom zakonu, 1.600 osoba riješilo bi stambeno pitanje, odnosno, bilo bi im omogućeno da dobiju rješenja o korištenju vojnih stanova.
“Ove osobe zbog ukidanja Ministarstva odbrane FBiH fizički nisu bile u mogućnosti da riješe stambeno pitanje”, rekao je Duvnjak.
Mnogi delegati su upozorili kako u ovom segmentu mora postojati kvalitetan sistem zaštite od zloupotrebe.
Duvnjak je kazao kako će Pravobranilaštvo FBiH kontrolisati sve osobe koje dobiju rješenje o korištenju vojnog stana. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.