NJUJORK, Dvije velike američke banke Citigroup i Bank of America isplatile su prošle godine svojim rukovodiocima stotine miliona dolara uprkos tome što su dobile ogromna sredstva iz budžeta kako bi preživjele finanansijsku krizu, ali će ove godine ti izdaci biti drastično smanjeni.
Citigroup je prošle godine svakom od svojih direktora isplatila u prosjeku 18,6 miliona dolara, uprkos tome što je dobila ogromna sredstva poreskih obveznika kako bi preživjela finansijsku krizu. Ova velika njujorška banka isplatila je ukupno 390,2 miliona dolara za svog 21 rukovodioca, pokazali su podaci koje je objavilo Ministarstvo finansija SAD. Drugi gigant s Wall Streeta Bank of America isplatila je 227,8 miliona dolara za svojih 13 direktora ili prosječno 17,5 miliona svakom od njih. Kenet Fajnberg iz Ministarstva finansija SAD kaže da te banke još nisu otplatile dug državi, ali da im to ne smeta da troše ogromne iznose za isplatu beneficija svojim menadžerima.
Ministarstvo finansija je naredilo da tokom ove godine plate za 136 menadžera u sedam banaka koje su primile državnu pomoć budu smanjene u prosjeku za više od 50 odsto. Takva instrukcija uslijedila je pošto je američki predsjednik Barak Obama izjavio da činjenica da šefovi kompanija sebi isplaćuju ogromne bonuse iako se još oslanjaju na pomoć poreskih obveznika vrijeđa sistem vrijednosti.
Portparoli ove dvije banke odbili su da komentarišu podatke o isplatama bonusa njihovim menadžerima i uredbu o ograničavanju tih troškova tokom ove godine.
Ministarstvo finansija je ove godine rukovodiocima Citigroupa smanjilo plate za 272 miliona dolara ili za 70 odsto u odnosu na 2008. godinu. Oni će ove godine, ipak, dobiti 118,4 miliona ili prosječno 5,6 miliona dolara, a većina tog iznosa biće u akcijama. U ovu cifru uračunata je i plata od jednog dolara za izvršnog direktora Vikrama Pandita, koji je u januaru dobrovoljno sebi smanjio mjesečna primanja, nakon što je u 2008. dobio 10,8 miliona dolara.
Citigroup je zatražila državnu pomoć pošto je prošle godine zabilježila rekordan neto gubitak od 27,7 milijardi dolara.
Na osnovu instrukcija iz Ministarstva finansija Bank of America će svojim rukovodiocima ove godine isplatiti ukupno 78,6 miliona dolara, odnosno 66 odsto manje nego lane, ali će svaki od njih, ipak, dobiti po šest miliona u prosjeku. Izvršni direktor te banke Kenet Luis, koji dogodine planira odlazak u penziju, ove godine radi zabadava. On će, ipak, dobiti otpremninu, koja je ranije procijenjena na 53,2 miliona dolara.
Kako bi ih spasila od sudbine investicione banke Lehman Brothers, koja je u jeku finansijske krize bankrotirala, američka vlada je velikim bankama dala ukupno 90 milijardi dolara državne pomoći.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.