BRISEL, Korupcija i nepredvidivost regulatornih okvira dva su glavna faktora koja ometaju ulaganja u region zapadnog Balkana, navodi se u izvještaju Asocijacije evropskih trgovinskih komora /Evrokomora/.
U izvještaju koji je predstavljen u prisustvu predstavnika Evropske komisije i misija u EU svih zemalja zapadnog Balkana na zatvaranju konferencije “Partneri za promovisanje investicija” ističe se ozbiljno neznanje na strani Evrope o mogućnostima ulaganja u regionu.
“Partneri za promovisanje investicija” inicijativa je Evrokomore, uz podršku EU, čiji je cilj razvijanje povoljne sredine za privlačenje i zadržavanje stranih investicija u Albaniju, BiH, Hrvatsku, Makedoniju, Crnu Goru i Srbiju.
Što se tiče zapadnog Balkana, u izvještaju se navodi potreba za bržim usaglašavanjima sa standardima EU kao i efikasnije i savremenije carinske procedure.
Iako je atmosfera za direktna strana ulaganja u zapadni Balkan dobila pozitivnu ocjenu evropskih trgovinskoh komora, značajne prepreke još sprečavaju investitore iz Evrope i zapadnog Balkana da to u potpunosti iskoriste.
“Lideri EU i zapadnog Balkana moraju da intenziviraju saradnju kako bi prevladali problem manjka transparentnosti i nesigurnosti pravnog i regulatornog okvira u zemljama zapadnog Balkana na korist ekonomija oba regiona”, kaže Dirk Vantigem, direktor za međunarodne odnose Evrokomore.
Investitori EU i u regionu saglasni su da dva gore navedena faktora ometaju uspostavljanje zdrave okoline za direktna strana ulaganja u regionu.
Prvi faktor odnosi se na postojeću korupciju, a drugi na nesigurnost i nepredvidivost pravnog i regulatornog okvira kao i nedostatak transpranetnosti i poteškoće da se dobiju informacije od državne administracije.
Investitori u regionu imaju kritičniji stav od svojih kolega iz EU – što se tiče tržišta rada i odnosa ponude i potražnje određenih zanimanja, a posebno se žale na nedostatk konsultacija sa privatnim sektorom u procesu reforme obrazovanja.
Pristup finansijama i poreski podsticaji takođe predstavljaju izazov u regionu, iako se to razlikuje u zavisnosti od određene zemlje.
Na listi želja investitora zapadnog Balkana, upućenoj državnim vlastima jeste puna usklađenost sa međuanrodnim i standardima EU, zajedno sa efikasnijim i modernijim carinskim procedurama.
U izvještaju se ističe da mnogi preduzetnici u EU imaju ograničeno znanje o poslovnim mogućnostima i pitanjima vezanim za investiranje u zemlje zapadnog Balkana.
Takođe, u izvještaju se poziva na pojačanu strategiju komunikacije relevantnih aktera – agencija za promociju investicija, trgovinskih komora itd, što se tiče svih faktora koja imaju uticaj na privlačenje i zadržavanje direktnih stranih ulaganja u regionu.