RIM, U Rimu je danas, u sjedištu Agencije UN za hranu i poljoprivredu (FAO) počeo trodnevni samit o hrani koji je posvećen mjerama za smanjenje broja gladnih u svijetu.
Svakih šest sekundi jedno djete u svetu umre od gladi a da bi se borili protiv ove tragedije oko 60 šefova država i vlada okupilo se u sjedištu Organizacije u Rimu.
Na samitu ne učestvuju lideri iz grupe osam najrazvijenih zemalja izuzev Italije predvođene premijerom Silviom Berluskonijem, koji je tako izbjegao početak suđenja koje je trebalo da počne danas u Milanu.
Osim pape Benedikta Šesnaestog lideri iz Afrike, Azije i Latinske Amerike, među kojima predsjednici Libije Moamer Gadafi, Brazila Luiz Inasio Lula da Silva kao i Zimbabvea Robert Mugabe, odazvali su se pozivu Organizacije Un za hranu i poljoprivredu.
Prema riječima generalnog direktora FAO “borba protiv gladi može biti dobijena”.
Nacrt deklaracije ovog samita, trećeg po redu za manje od 10 godina, predviđa obavezivanje svjetskih lidera na povećanje pomoći za razvoj poljoprivrede, ali ne sadrži cilj koji su postavile UN da se do 2025. iskoreni glad u svijetu.
U nacrtu rezolucije, dodaje AP, nedostaju i novčane obaveze, kao što su 44 milijarde dolara pomoći godišnje za poljoprivredu.
Najbolji način za borbu protiv gladi je pomoći ugroženima da sami sebi pomognu, stav je FAO-a.
Umjesto slanja potrebnih tehnologija, sistema za navodnjavanje, vještačkih đubriva ili sorti žitarica koje daju visoke prinose kako bi se pomoglo seljacima u zemljama pogođenim glađu, pomoć iz razvijenih zemalja se do sada prevashodno sastojala u hrani koju su proizveli njihovi poljoprivrednici.
Prema podacima UN, gladuje svaki šesti čovjek na svijetu, ili oko milijardu ljudi.
U junu 2008. godine države članice FAO angažovale su se da se do 2015. godine za polovinu smanji broj ljudi koji gladuju. Od tada broj gladnih u svijetu je prešao sa 850 miliona na 1,02 milijardi.
Samit je izazvao skepsu nevladinih organizacija čiji su aktivisti razvili šator ispred sjedišta FAO u znak protesta protiv multinacionalizma koji koristi hranu kao sredstvo spekulacije