SARAJEVO, Predsjedavajući Predsjedništva BiH Željko Komšić ocijenio je danas da je egzistencijalno pitanje za BiH regionalna saradnja u ekonomskom i političkom smislu.
“Ekonomsko pitanje mora biti dominantno u odnosima zemalja u regionu. Smatram da bi veoma mnogo stvari u ekonomskom smislu trebalo promijeniti u BiH”, rekao je Komšić na konferenciji za novinare u okviru Šestog regionalnog ekonomskog foruma za jugoistočnu Evropu.
On je istakao da BiH treba da teži regionalnoj saradnji i da je podržava, prevashodno, zbog svojih interesa.
Komšić je izrazio nadu da će se ekonomska situacija u BiH u naredoj godini popraviti i istakao da je za tako nešto neophodna i regionalna saradnja.
Predsjednik Crne Gore Filip Vujanović naglasio je da je nivo i kvalitet ekonomskog foruma na veoma visokom nivou.
Prema njegovim riječima, za Crnu Goru je veoma bitno da je na forumu dobila pokazatelje kompetitivnosti. On je izrazio uvjerenje da će njegova zemlja uspješno sarađivati sa zemljama u regionu.
Vujanović je istakao da bi naredna godina za Crnu Goru u ekonomskom pogledu trebalo da bude bolja i da bi trebalo da bude poboljšano stanje u crnogorskoj ekonomiji.
Predsjednik Hrvatske Stjepan Mesić ocijenio je da su usvojeni zaključci od prvorazredne važnosti za Vladu Hrvatske, ali i za vlade zemalja u regionu.
On je istakao da se u narednoj godini može očekivati veće istupanje Hrvatske na evropsko tržište.
Zamjenik predsjednika Bugarske Angel Marin rekao je da je jačanje saradnje među zemljama jugoistočne Evrope dobar znak poslovnim subjektima, jer su šefovi država spremni da na političkom i praktičnom nivou doprinesu njihovoj stabilizaciji.
On je istakao da će Bugarska u drugoj polovini naredne godine zabilježiti pozitivan ekonomski rast, te da će to biti prvi znak izlaska iz krize.
Prema Marinovim riječima, Bugarska mora biti spremna za trenutak izlaska iz krize, a širenje regionalne saradnje omogućilo bi joj rast potrošnje, a samim tim i izlazak iz ove situacije koja je pogodila čitav svijet.
Predsjednik Albanije Bamir Topi rekao je da su balkanske države shvatile da je njihov pojedinačan razvoj bitan, ali da nije dovoljan, te da će razvoj regije omogućiti zemljama jugoistočne Evrope da budu na putu evroatlantskih integracija.
Prema njegovim riječima, kao i riječima ostalih učesnika današnjeg foruma, Albanija je jedina zemlja u regionu koja je imala pozitivan ekonomski rast.
On je istakao da se Albanija, nakon pristupanja NATO-u, smatra bezbjednom zemljom, a pogotovo za strane investitore.
U Sarajevu je danas održan završni dan Regionalnog ekonomskog foruma za jugoistočnu Evropu koji okuplja šefove država bivše Jugoslavije, te Bugarske, Rumunije i Albanije.