BANJALUKA, Ministar finansija Republike Srpske (RS) Aleksandar Džombić rekao je da je očekivao više razumijevanja od sindikata obrazovanja i policije za smanjenje plata od tri odsto u ovoj ekonomskoj krizi, jer su im 2005. godine povećane od 80 do 100 odsto.
On je rekao da bi u slučaju da nisu smanjene plate došlo do povećanja budžetskog okvira, što u ovom trenutku nije realno.
Džombić je naveo da je u planirani budžet od 1,6 milijardi uračunato 220.000.000 KM od stendbaj-aranžmana sa MMF-om i da u slučaju njegove nerealizacije postoje rezerve, ali iz privatizacionih prihoda, koje su planirane za Razvojni program.
Džombić je za RTRS rekao da je Vlada odlučila da je bolje smanjenje plata od otpuštanja radnika, dodavši da se vrši analiza viška radnika, ali da još nema govora o otpuštanju.
Prema njegovima riječima, predloženi budžet zadržava i socijalnu komponentu, jer u njemu su predviđena sredstva za Fond PIO, podsticaje u poljoprivredi i druge oblasti.
Ministar unutrašnjih poslova RS Stanislav Čađo rekao je da je svjetska ekonomska kriza imala uticaj na ekonomsku situaciju i u RS, zbog čega je neminovno moralo doći do ovih smanjenja.
On je naveo da je najniža plata policajca 800 KM i da će mu smanjenje iznositi 24 KM, a da su uglavnom primanja i veća.
Čađo je naveo da su u nekim zemljama u okruženju plate smanjene i za 40 odsto.
On je naveo da je MUP RS, u skladu sa mjerama Vlade RS za prevazilaženje svjetske ekonomske krize, u proteklih nekoliko mjeseci, po različitim osnovama, uštedio oko 4.000.000 KM.
Čađo je rekao da je plata samo jedan od segmenata standarda radnika i da ih čine uslovi na poslu, sigurnost radnika i drugi faktori.
On je dodao da niko ne može Vladi RS prigovoriti da nema senzibilitet za narušeni standard građana, jer je plate povećavala, ali u skladu sa realnim mogućnostima.
Čađo je istakao da Vlada RS vodi računa i o penzionerima, borcima, poljoprivrednicima, invalidima, a ne samo policiji i prosvjeti.
Ministar pravde RS Džerard Selman rekao je da se socijalni dijalog sa sindikatima vodi od maja, da će on biti nastavljen i da ministarstvo na čijem je čelu još vodi pregovore sa strukovnim sindikatom.
On je istakao da sva sredstva koja su uložena u uslove rada u pravosuđu i obrazovanju potiču iz sredstava Razvojnog programa, a ne od materijalnih sredstava za plate.
Prema njegovim riječima, trenutna finansijska kriza će se prevazići i da se to čini podjelom terena kroz predložena smanjenja, koja neće dugo trajati.
“Iduće godine u julu primanja za policiju i zaposlene u prosvjeti vratiće se na sadašnji nivo, a u javnoj upravi 2011. godine”, rekao je Selman.
Potpredsjednik Saveza sindikata RS Duško Jandrić rekao je da Sindikat nije bio destruktivan i da je spreman podnijeti dio tereta krize, govoriti o smanjenima plata, a čak i o višku radnika, ali da je Vlada RS rekla “uzmi ili ostavi”.
“Nije MMF rekao da plate moraju biti ovakve kakve su u Nacrtu. Vlada je uvijek ostala pri svojim stavovima. Gdje su to u okruženju pokušane smanjiti plate bez socijalnih nemira”, pitao je Jandrić.
On tvrdi da nisu tačni navodi ministra Džombića da su plate u policiji i prosvjeti povećane od 80 do 100 odsto.
Jandrić je naveo da će sindikat između Nacrta i prijedloga budžeta imati prostora i predložiti manje procente smanjenja plata.
“Nije problem da govorimo i o smanjenju radnika. Kako koja vlast dolazi, dovodi svoje, a ne otpuštaju se njihovi. Tako se gomilaju zaposleni. Možda bi trebalo otvoriti priču o višku radnika, pa da vidimo ko je to višak”, kaže Jandrić.
Predsjednik Sindikata obrazovanja Stevan Milić rekao je da je tužno što se ovo dešava, jer je obrazovanje eksponent razvoja svakog društva.
“Nigdje u okruženju plate u obrazovanju nisu smanjenje i mi to ne prihvatamo. Uskoro ćemo donijeti odluku šta ćemo po tom pitanju preduzeti”, najavio je Milić, izrazivši nadu da će socijalni dijalog, prije radikalnijih odluka, ipak biti nastavljen.
On je podsjetio da je Vlada ponudila povećanje od pet odsto u septembru ove godine, što nije traženo, te da to nije ispoštovano, a da se sada i zaposleni u ovoj oblasti “trpaju sa ostalima” prilikom smanjenja.
Milić je dodao da je zaposlenima u prosvjeti u međuvremenu povećan broj časova.
Predsjednik Sindikata radnika zaposlenih u upravi Tomislav Vrhovac rekao je da ove godine po prvi put nije vođen socijalni dijalog između Vlade RS i sindikata, već da mu je samo saopšteno da će se ići na smanjenje plata zaposlenih u upravi od 10 procenata za narednu godinu.
On kaže da u posljednje dvije godine nisu povećane plate za 100 odsto, već samo za dva, tri odsto, ako se ne računaju visoki državni službenici.
“Nekim od njih su plate povećane i do 400 odsto”, tvrdi Vrhovac.
On je rekao da su uslovi rada bitni, ali da se od njih ne živi, izrazivši nadu da će se dijalog sa Vladom RS nastaviti i da će doći do zajedničkog kompromisnog rješenja.
Vrhovac je pitao zašto se sada ovim smanjenjima pravi razlika u platama između državnih službenika sa srednjom stručnom spremom zaposlenih u javnoj upravi, policiji i obrazovanju?
Ministar Džombić je odgovorio da je to zato, jer su bolji uslovi rada u javnoj upravi, nego u policiji i obrazovanju.
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
dobićete vi razumijevanje na sljedećim izborima
a sto ste povecavali plate ko nezdravi?
a nacelo opreznosti?
Veliko je pitanje hoćemo li uspjeti ispuniti uslove za drugu tranšu MMF-ovog kredita (ne zavisi samo od nas nego i od Federacije). To bi značilo 220 mil KM manje u budžetu, a smanjenje plata se predviđa i uz cjelokupni projektovani budžet. Ako ne dobijemo tranšu iskoristićemo to još malo para od privatizacije Telekoma, jer je predizborna godina, a onda ko zna…
Naša stabilna socijalna situacija nije proizvod dobrog rada Vlade, nego praktičnog nepostojanja Sindikata, jer ga vodi Mišićka koju finansira ta ista Vlada…
O kakvoj krizi sad pričaju kad skoro svakodnevno slušamo izvještaje kako je kod nas rast BDP-a 14, 15 ili 17%, a u Federaciji i okruženju svuda pad. Pitam se onda kako to da se ne puni budžet, te da treba smanjivati plate??? Rast bruto nacionalnog dohotka uz istovremeno smanjenje plata ili broja zaposlenih može samo značiti da nas ili lažu ili je nacionalni dohodak u funkciji dodatnog raslojavanja – bogati su još bogatiji, a siromašni još siromašniji.
Tu je naravno i nepovoljna struktura našeg BDP-a…