BANJALUKA, Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Radivoje Bratić ističe da je teška ekonomska kriza, uslovljena svjetskim finansijskim poremećajima, “skresala” budžet Srpske za narednu godinu, ali naglašava da će, kao i do sada, Ministarstvo sva raspoloživa sredstva usmjeriti za podršku proizvodnji i dohotku u poljoprivredi, te na kapitalna ulaganja i ruralni razvoj.
Komentarišući u intervjuu SRNI činjenicu da je Nacrtom budžeta za 2010. godinu Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede namijenjeno 80 miliona KM, Bratić objašnjava da je to “u skladu sa Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o obezbjeđivanju i usmjeravanju sredstava za razvoj poljoprivrede i sela, odnosno, odredbom da se iz domaćih prihoda za razvoj agrara izdvaja šest odsto sredstava, jer su to jedino moguća sredstva, s obzirom na budžetske kapacitete”.
Bratić smatra da je, uprkos teškoj ekonomskoj krizi, neophodno da se i u najtežoj finansijskoj situaciji ulaže u razvoj ove vitalne i strateški važne grane koja će imati jednu od najvažnijih uloga na putu evropskih integracija.
Napomiljući da precizan plan raspodjele sredstava za narednu godinu još nije urađen pošto je još u proceduri usvajanje budžeta Republike Srpske, ministar je naglasio da je u toku i obrada zahtjeva za podsticaje iz ove godine.
“Moramo da vidimo i šta će biti sa sredstvima koja su posuđena od Ministarstva za regresiranje nabavke đubriva i goriva u ovogodišnjoj proljećnoj sjetvi i sadnji. Očekujemo da se, pošto je istekao rok za uplatu sredstava poljoprivrednih proizvođača za regresirano đubrivo i gorivo, vrate sredstva Ministarstvu, jer u protivnom Ministarstvo neće moći izvršiti obaveze prema fizičkim i pravnim licima na osnovu primljenih zahtjeva za podsticaje” – upozorio je Bratić.
Govoreći o aktivnostima koje Ministarstvo posljednjih mjeseci intenzivno posvećuje pitanjima vezanim za korištenje i uređenje poljoprivrednog zemljišta u Srpskoj, Bratić je upozorio da se u tom segmentu odlučno radi na uspostavljanju reda i sprečavanju devastacije.
On je podsjetio da je upravo ovih dana zavšen dokument Osnove zaštite, korišćenja i uređenja poljoprivrednog zemljišta Republike Srpske i da se procjenjuje da se u Srpskoj, zbog izgradnje naselja, saobraćajnica, industrijskih zona, odlaganja raznog otpada, sječe šuma, površinske eksploatacije raznih sirovina – godišnje gubi oko 1 600 hektara najkvalitetnijeg obradivog zemljišta.
“Pitanje je kako proizvesti dovoljno hrane u uslovima kada se smanjuju poljoprivredne površine i povećava broj stanovnika” – upozorava ministar Bratić, izražavajući uvjerenje da će ovaj dokument omogućiti kontrolisano korištenje zemljišta.
Prema njegovim riječima, na taj način će prvi put doći do relevantnih pokazatelja stanja zemljišnih resursa.
On je upozorio sve nadležne institucije i pojedince da su obavezni da u okviru svojih zakonskih nadležnosti daju doprinos zaštiti poljoprivrednog zemljišta.
“Svi moramo da damo doprinos tome, a ne da se, kao što je to učestala praksa, od Vlade Republike Srpske traži dozvola da se na desetine hektara najplodnijeg zemljišta prevede u građevinsko zemljište i da se na tom zemljištu izgradi industrijska zona, kao što je to bio posljednji slučaj u Bijeljini” – objasnio je Bratić.
Govoreći o aktivnostima na pružanju raznovrsne podrške poljoprivrednim proizvođačima u Republici Srpskoj, Bratić je posebno izdvojio izuzetnu zaintersovanost poljoprivrednika za mogućnost subvencionisane kupovine traktora po vrlo povoljnim uslovima od Industrije mašina i traktora “IMT” Novi Beograd, sa kojom je Ministarstvo, sredinom ove godine, sklopilo ugovor.
On je rekao da isporuka traktora, kada je riječ o obavezama Ministarstva poljoprivrede i Ministarstva finansija Republike Srpske, teče predviđenom dinamikom i da je do kraja novembra ove godine proizvođačima u Srpskoj isporučeno ukupno 170 traktora navedenog proizvođača.
Bratić je podsjetio da su “Unikredit” i “Komercijalna banka” poljoprivrednicima odobrile još oko 40 zahtjeva za kredit, kao i da je za kupovinu traktora zainteresovano još 100 poljoprivrednika u Srpskoj.
“Moram napomenuti da do kašnjenja u isporuci traktora dolazi zbog nedovoljne proizvodnje i nemogućnosti proizvođača da isporuči traženi broj, ali se nadamo da će u narednoj godini sve biti u redu” – zaključio je u ministar Bratić. Srna