VAŠINGTON, Američki ministar finansija Timoti Gejtner oštro je kritikovao tvrdnje čelnika Goldman Sachsa koji su izjavili da bi njihova banka preživjela krizu i bez državnog zajma.
“Niti jedna banka sa Wall Streeta ne bi opstala bez intervencije države”, kazao je Gejtner dodavši da je na vrhuncu krize cijeli finansijski sistem bio izložen velikim rizicima, pa tako i bankarski divovi.
Gejtner je izrazio i zabrinutost u pogledu isplate rekordnih bonusa od strane najvećih američkih banaka u ovoj godini, a svoje zaposlene najviše bi mogao nagraditi baš Goldman Sachs.
“To nije u redu. Od ove godine banke bi trebalo drastično da smanje bonuse, jer ako ništa ne učinimo u vezi s tim pitanjem, to će značiti da iz ove krize nismo izvukli nikakve pouke”, naglasio je ministar finansija SAD.
Goldman je od američke vlade zaprimio zajam u iznosu od 10 milijardi dolara, ali i druge oblike pomoći. U međuvremenu, ta banka ponovo je počela poslovati sa dobiti, pa je, baš kao i njeni rivali Bank of America, JPMorgan Chase i Morgan Stanley, vratila dug državi. Uprkos tome, u američkoj javnosti vlada mišljenje da menadžeri ne zaslužuju ogromne bonuse u trenucima kada je oporavak privrede tek počeo, a stopa nezaposlenosti je izuzetno visoka.
U SAD je prošle sedmice zatvoreno još šest manjih banaka, što je pokazatelj da je dio bankarske industrije SAD i dalje pritisnut lošim kreditima. Broj propalih banaka u SAD u ovoj godini tako je dostigao 130, a analitičari očekuju nove bankrote u ovoj, ali i u narednoj godini. Među kreditorima koji su proglasili stečaj su tri banke iz savezne države Džordžije, te po jedna iz Virdžinije, Ilinoisa i Ohaja.
Američka korporacija za osiguranje federalnih depozita (FDIC) izjavila je da će se posljedice recesije još dugo osjećati u bankarskoj industriji, čiji oporavak i inače kasni za realnim sektorom.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.