BEOGRAD, Austrijske kompanije preduzećima iz Srbije nude saradnju u oblasti mašinogradnje, revitalizacije i izgradnje mini-hidroelektrana, ekologije u poljoprivredi i korišćenja obnovljivih izvora energije.
To je danas rečeno prilikom susreta 20-člane političko-privredne delegacije austrijske pokrajine Štajerske sa domaćim privrednicima u
Privrednoj komori Srbije (PKS).
Austrija je na prvom mjestu među stranim investitorima u srpsku privredu. Od 2000. godine do danas ukupno je investirala više od 2,9 milijardi evra, a u Srbiji radi 280 predstavništava austrijskih firmi i banaka.
Vrijednost međusobne robne razmjene dvije zemlje u 2008. godini je iznosila ukupno milijardu dolara, od čega je srpski izvoz bio 459 miliona dolara.
U šest mjeseci ove godine iz Austrije je uvezeno robe za oko 200 miliona dolara, a izvezeno za 131,6 miliona dolara. Pokrivenost uvoza izvozom u prvom polugođu 2009. bila je 66 odsto.
Najviše su se izvozili mašine i transportni uređaji (42,2 odsto) dok hrana i izvoz živih životinja čine 14,2 odsto.
Najveći uvoznici iz Austrije u prvom polugođu ove godine bili su Drimsko-limska hidroelektrana, CT Kompjuters, Linzer Agro Trejd,
Henkel-Merima, Farma-Svis (Pharma-Swiš), Radiodifuzna ustanova RTV Srbija, Politika novine i magazini.
Klaus Kaper, direktor Koordinacionog biroa za tehničku saradnju Srbije i Austrije je na skupu u PKS kazao da Austrijska agencija za razvoj odobrava preduzetnicima do 200.000 evra pomoći za projekte koji mogu trajati do tri godine s ciljem da se unaprijedi priveda i menadžment.
Srbija sa Austrijom ima i najveći bilateralni regionalni razvojni program vrednosti pet miliona evra, a cilj je da se propisi usklade sa EU, da se primjeni ekologija u poljoprivredi, smanji siromaštvo i unaprijedi obrazovanje.
On je kazao da na jugu Srbije postoji veliki potencijal za iskorišćenje biomase, i da će se tek videti koje su to oblasti u koje se najviše
isplati investirati.
U Srbiji se od biomase može dobiti 2,6 miliona tona ekvivalenta nafte, a značajni izvori su i geotermalna i energija vjetra.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Postovana gosdopo, interesuje me kako mogu da dodjem do informacije koja se odnosi na partnera za izgradnju mini hidrocentrale.
Srdacan pozdrav, jevdjovic milorda 32210 mrcajevci tel 063-60-8-097
Poštovani,
Kako mogu dići do adrese Koordinacionog biroa za tehničku saradnju Austrije i Srbije u Beogradu ili Agencije za razvoj,u vezi finansijske pomoći oko dokumentacije za izgradnju mini geotermalne elektrane,900kW,u privatnom predizeću,u opštini Bogatić,Srbija.