LJUBLJANA, Član savjeta slovenačke centralne banke Ivan Ribnikar izjavio je da problemi Nova Ljubljanska banka, najveće banke u Sloveniji, ne izviru iz njene ekspanzije na strana tržišta kako se to dogodilo nedavno nacionalizovanoj Hypo Group Alpe Adria (HGAA) sa sjedištem u austrijskom Klagenfurtu.
“Nova Ljubljanska banka (NLB) ima probleme koji će se riješiti odobrenom dokapitalizacijom od 250 miliona eura i nadamo se da će to biti dovoljno”, rekao je Ribnikar u razgovoru za ljubljansko Delo.
Nadzorni odbor NLB-a, najveće slovenačke banke koja je u većinskom vlasništvu države, podržao je prošle sedmice odluku uprave banke o izdavanju dodatni dionica u vrijednosti 250 miliona eura kako bi se banka pripremila na eventualnu opasnost čišćenja svoje bilanse od nenaplativih potraživanja uslijed finansijske i ekonomske krize.
Ribnikar je za poslovni prilog Dela rekao da je u poređenju s austrijskom bankom, koja je niz godina imala veliku ekspanziju na tržišta u regionu, gdje je prvo ostvarivala profite, položaj NLB-a različit jer njena eksponiranost na tržištima zapadnog Balkana nije tako velika. Ljubljanska je banka prema klagenfurtskoj relativno mala banka, a u jednakoj je mjeri mala i njena eksponiranost na tim tržištima, kazao je.
Hypo grupacija je, kako je rekao, “oduvijek imala probleme s politikom”, a u specifičnom je položaju jer je njena poslovna djelatnost u inostranstvu veća nego u samoj Austriji, što sa NLB nije slučaj.
Ribnikar tvrdi da poteškoće s kojima se suočila Hypo grupacija izviru iz njene preagresivne politike nastupa na tranzicionim tržištima srednje i istočne Evrope, posebno Ukrajine, a ne toliko Slovenije i zemalja zapadnog Balkana.
Sada su kažnjeni za svoju agresivnu politiku ekspanzije. HGAA je imala veći opseg poslovanja izvan Austrije nego u Austriji, ali većina njenih problema nije na području bivše Jugoslavije nego istočnije, ocijenio je Ribnikar.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
I Hypo i NLB Razvojna banka na prostoru Bosne i Hercegovine imale su agresivnu politiku ekspanzije, sto dovodi u pitanje legalnost njihovog poslaovanja. Nepostojanje adekvatnih institucija da kazni ove kompanije kosta ce mnoge nase privredne subjekta i uopste drustvo nekontrolisane prezaduzenosti, i stvaranja duznike ekonomije !
Nejasno je zasto se direktor NLB-a poredi sa Hypo. Pogotovu ako se ima u vidu cinjenica da je Hypo izbjegao stecaj ” za par sati”.
U prevodu na normalni jezik obje banke su kaznjene za glupost i pohlepu koje su ih motivisale da “sire pos'o” na nacin na koji su to radili.Kaznilo ih je trziste bas kao u bajci Milton-a Freedman-a a u BiH su ih mozda mogli kazniti i organi sudske vlasti ali to je suvisno i ocekivati.