BANJALUKA, Ministar finansija Republike Srpske /RS/ Aleksandar Džombić najavio je danas da će Vlada RS u narednoj godini raditi na poboljšanju uslova finansijskog sektora zadržavanjem partnerskog odnosa sa subjektima iz te oblasti.
Džombić je naveo da će Vlada RS i dalje povjeravati domaćim bankama na čuvanje domaća sredstva, te nastaviti aktivnu kreditnu podršku privrednim subjektima putem IRB-a i obezbjeđivanje dodatnih finansijskih sredstava međunarodnih finansijskih institucija privrednim subjektima.
On je najavio da će Vlada putem IRB-a obezbijediti kapitalno jačanje finansijskih institucija RS i osnovati garantni fond.
Džombić je ocjenio da je 2009. godina, koju je karakterisala globalna ekonomska i finansijska kriza, definitivno bila godina sa značajnim privrednim i finansijskim izazovima za Srpsku.
“Krajem 2008. godine utvrdili smo da nećemo imati direktnih posljedica finansijske ekonomske krize i da ćemo imati indirektne efekte koji će se negativno odraziti na likvidnost privrede, a što su pokazali i potvrdili makroekonomski pokazatelji”, rekao je Džombić na godišnjem prijemu za učesnike finansijskog sektora Srpske.
On je istakao da je RS, zahvaljućući prvenstveno dobroj finansijskoj kondiciji, imala manji uticaj krize od zemalja u okruženju, te da su se indirektni efekti osjetili u padu manjeg dijela portfelja finansijskog sektora RS, ali da stanje nije bilo alarmantno, što ukazuje na stabilnosti portfelja i poslovanja subjekata iz ovog sektora.
Govoreći o finansijskoj strukturi RS, Džombić je istakao da je i dalje zadržana izražena bankocentričnost, gdje 10 banaka posluju i zauzimaju 87 odsto finansijskog sektora RS, sedam mikrokreditnih organizacija zauzima pet, 18 investicionih fondova 4,29 procenata, 11 osiguravajućih društava 3,5 i jedno lizing društvo zauzima 0,1 odsto.
“Finansijska kriza imala je dominantan uticaj na tržišta kapitala i dovela do pada u regionu i svijetu, pa ipak u posljednje dvije godine ostvaren značajan napredak u emisiji javnih akcija”, naveo je Džombić.
Prema Džombićevim riječima, izvršeno je 12 emisija javnih akcija u ukupnom iznosu od 85 miliona KM i jedna inicijalna javna ponuda.
“Najznačajniji napredak tržišta kapitala u predhodnom periodu ostvaren je u sferi dužničkih hartija od vrijednosti, gdje je Vlada RS nastavila sa emisijom obveznica po osnovu izmirenja unutrašnjeg duga stare devizne štednje, opštih obaveza i ratne štete. Njihov prinos se kreće između 10 i 14 odsto na godišnjem nivou”, naveo je Džombić.
On je podsjetio da su u ovoj godini izvršene dvije emisije obveznica RS, po osnovu izmirenja ratne štete i stare devizne štednje u ukupnom iznosu od 87 miliona KM, čiju je likvidnost podstakla vladina odluka po kojoj se njima mogu izmirivati poreske obaveze.
Džombić je dodao da je Vlada RS, u kontaktu sa distriktom Brčko, obezbijedila da se emituju obveznice distrikta i da se njima, po osnovu stare devizne štednje, trguje na Banjalučkoj berzi.
Među emitovanim, on je naveo i emisiju obveznica opština Šamac, Bijeljina i Gradiška.
Džombić je istakao da je Investiciono razvojna banka /IRB/ dala značajan doprinos na finansijskom tržištu Srpske i imala ključnu ulogu u održavanju kreditne aktivnosti finansijskog sektora RS, dodajući da je, između ostalog, putem ove banke plasirano 367 miliona KM za 2 511 korisnika kredita.
Prema njegovim rječima, svi državni depoziti zadržani su u domaćim bankama RS. Srna