LJUBLJANA, Uslovi za odlazak u penziju u Sloveniji su početkom ove godine postroženi, pa je odnosu na prošlu potrebno tri mjeseca radnog staža i četiri mjeseca životne dobi više nego lani.
Riječ je o novoj fazi penzijsku reforme koja je počela 2000. godine, ali je sadašnja vlada zbog negativnih ekonomskih i demografskih trendova, te nastojanja da se sve prazniji penzijski fondovi ne slome najavila novu reformu čija bi prva faza počela s početkom 2011. godine, a druga početkom 2015. godine. Vlada je najavila da će prvi zakonski paket za reformu prihvatiti već ove godine iako se sindikati tome oštro suprotstavljaju.
Cilj reforme je povećati minimalnu starost za odlazak u mirovinu na najmanje 60 godina ili više, te sistemski stimulisati one koji se na penziju budu odlučivali u što kasnijoj životnoj dobi. Uz to, zakonski se predviđa produženje razdoblja radnog staža prema kojemu se izračunava penzija sa sadašnjih najpovoljnijih 18 na čak 35 godina.
Premijer Borut Pahor je u polemici sa sindikatima, koji su već protestvovali zbog najavljenih promjena, izjavio da je reforma penzijskog sistava nužna iako je nepopularna. Istakao je kako nije spreman prihvatiti odgovornost za to da teret demografskih promjena i penzijskog sistema iz 90-ih godina padne na leđa budućih generacija penzionera.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ovi naši takođe rade reformu, ali na nekoj solidarnoj osnovi. Neka je izvrše, i samo Fond ostave onom ko je u njega i koliko uplaćivao, ostalo na državne jasle i takav Zakon treba donijeti, sve je ostalo samo priča.