LONDON, Na top-listi najjačih mafija na svijetu, koju su uoči praznika objavili londonski “Dejli njuz” i španski “Dijario”, srpska mafija zauzela je osmo mjesto, ispred albanske i mafije sa Jamajke.
Svoje mjesto na listi i naziv mafija, kako su listovi objavili, “zaslužile” su samo one kriminalne grupe koje su uključene u organizovani kriminal na teritoriji više zemalja i koje se širom svijeta bore za monopol nad ilegalnim aktivnostima poput trgovine drogom, oružjem i slično.
Iako nose nazive po svojim zemljama porijekla i iako je većina njihovih pripadnika iste nacionalnosti, aktivnosti su im u međunarodnim razmjerama.
Na prvom mjestu liste je ruska mafija. Danas broji oko 500.000 članova, njen uticaj vrtoglavo raste i enormnom brzinom se širi na skoro sve zemlje svijeta. Procjenjuje se da danas ove mafijaške organizacije, sa “kumovima” na čelu, kontrolišu od 60 do 70 odsto ruske privrede.
Ruska mafija bavi se raznovrsnim poslovima: upravlja lancima prostitucije u Makau i Guanghou u Kini, trgovinom narkoticima u Uzbekistanu i Tadžikistanu, pranjem novca na Kipru i u Izraelu, krijumčarenjem stranaca u Švedskoj, pranjem novca, krađom automobila, krijumčarenjem nuklearnog materijala, trgovinom oružja i prostitucijom u Njemačkoj…
Slijedi italijanska mafija, jedna od najpoznatijih na svijetu, čiji korijeni sežu u drugu polovinu 19. vijeka, a mjesto njenog nastanka je Sicilija. Broji oko 4.000 članova uglavnom iz desetak porodica, ali sa ogromnim brojem “spoljnih saradnika” i važi za izuzetno žilavu organizaciju, koja i danas djeluje u SAD, Francuskoj, Njemačkoj, Belgiji, Holandiji…
Članovi prolaze obred inicijacije koji podrazumijeva da se dokažu izvršavajući ubistvo. Izvor prihoda potiče od trgovine kokainom i heroinom i tijesno sarađuje sa Kolumbijcima. Poznata je i po ogromnom ekonomskom uticaju, podmićivanju političara i sudija.
Kolumbijski karteli droge postoje od sredine šezdesetih godina kad su prvi trgovci drogom počeli prodaju droge na malo na teritoriji SAD. Karteli “Medeljin” i “Kali” ubrzo su postali vodeći proizvođači kokaina na svijetu.
Kako bi obuzdala kartel “Medeljin”, koji je želio i vlast, kolumbijska vlada svojevremeno je sarađivala sa kartelom “Kali”, koji je danas najveća mafijaška organizacija na svijetu. Poznati su po dobroj saradnji sa organizovanim grupama u svim zemljama i svi transporti kokaina, uglavnom brodovima, odvijaju se pod njihovim nadzorom.
Smatra se da kineske “trijade”, četvrte po jačini, drže dvije trećine svjetskog tržišta heroina koji je većinom namijenjen za prodaju u SAD. Bave se i trgovinom ilegalnih emigranata u jugoistočnu Aziju, Evropu i SAD, ali i krađama, plaćenim ubistvima kao i piraterijom, ali i falsifikovanjem novca. Vjeruje se da imaju oko 30.000 članova iz Kine, Malezije, Tajvana, Singapura…
Japanske “jakuze”, poznate po imenu Ja-San (smeće), smatraju se najbrojnijom kriminalnom organizacijom na svijetu koja broji oko 110.000 aktivnih članova iz 2.500 japanskih porodica.
“Jakuze” su nastale prije 300 godina, ali se članovi i danas prepoznaju po kratko podšišanoj kosi, tetovažama po gotovo cijelom tijelu i nedostatku malog prsta na lijevoj ruci, koji se poslije prvog prekršaja predaje “ojabunu” (otac – šef mafije).
Njihova parola je “radi tajno iza legalnih paravana” i uglavnom se bave kontrolom prostitucije, igara na sreću, pornografijom, ilegalnim imigracijama, drogom, zelenašenjem i pranjem para. Njihov godišnji prihod procjenjuje se na više od 71 milijardu dolara.
Meksička mafija je formirana u zatvorima u SAD od pripadnika uličnih bandi i danas ima oko 30.000 članova širom SAD. Kontrolišu kanale krijumčarenja narkotika, oružja i prostitucije preko okeana. Međutim, najveću zaradu ubiraju od organizovanja ilegalnih ulazaka u Ameriku i pronalaska posla doseljenicima, kojima zatim naplaćuju zaštitu.
Iznude i reketi su im čest izvor zarade, a kako najveći dio poslova obavljaju u El Pasu u Kaliforniji, policija je ovaj gradić prozvala Mali Čikago jer podsjeća na Čikago iz vremena Al Kaponea. Članovi se uglavnom raspoznaju po tetoviranim nacionalnim simbolima Meksika.
Izraelska mafija nadgleda u mnogim zemljama prostituciju, trgovinu drogom, ali i njenu proizvodnju. Imaju monopol na izvoz hašiša i ekstazija u razne zemlje zapadne Evrope, ali i SAD.
Iako su nekada važili za kriminalce, “neokrvavljenih ruku, koji konflikte rješavaju dogovorom”, danas ove grupa važi za nemilosrdnu, koja ne misli dvaput o likvidaciji suparnika. Tijesno sarađuju sa Rusima, a svoj rodni Izrael nerijetko pružaju kao utočište kolegama iz podzemlja.
Srpska mafija intezivno posluje u više od deset zemalja, uključujući Njemačku, SAD, Italiju, Veliku Britaniju, Francusku, zemlje Skandinavije… Uključena je u različite aktivnosti od krijumčarenja droge, plaćenih ubistava, reketiranja, nadzora kockarnica, do krađa.
Na Interpolovim listama nalazi se oko 350 državljana Srbije, a osim što važe za nezaobilazne saradnike svih većih mafijaških bosova u svijetu na narko-rutama, poznati su i po tituli “inteligentnih lopova” čije pljačke imaju scenarije blokbastera, ali i likvidacijama bez tragova.
Albansku mafiju čini veliki broj kriminalnih organizacija sa bazama u Albaniji. Aktivna je u SAD, zapadnoevropskim zemljama i širi se na međunarodnom nivou od 1980. godine. U Velikoj Britaniji označena je kao jedna od najopasnijih.
Među njenim pripadnicima i dalje vladaju kodeksi preuzeti iz prava koje je u njihovoj zemlji bilo na snazi u 15. vijeku. Aktivnosti: trgovina drogom, bijelim robljem, alkoholom, cigaretama, prostitucija, krađa automobila i reketiranje.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Vazno je da smo ispred Albanaca
Barem je mafija konkurentna kad gospodarstvo nije.