BEOGRAD, Predsednica Komisije za zaštitu konkurencije Dijana Marković-Bajalović kaže da u 2009. sud nije donio nijednu presudu protiv monopolista.
Komisija za zaštitu konkurencije podnijela je desetak rješenja sudskim instancama u 2009. godini, a neka rrešenja Komisije provlače se kroz sudove od 2006. godine, dok su presuđena samo ona koja obaraju njena rješenja. To za epilog ima činjenicu da se od 2005. godine, po pitanju monopola, u Srbiji nije ništa promenilo, kaže ona.
“Od 2005. godine, kada je Komisija donela rešenje i zabranila koncentraciju C marketa ništa se nije promenilo po pitanju monopolista. Neko punih pet godina koristi da bi ostvario monopolski položaj”, rekla je Marković-Bajalović.
Ona je istakla da to što nema nijedne sudske odluke koja potvrđuje rješenje Komisije govori o neefikasnosti države. “Nije dovoljno da se donese zakon već je bitna je i njegova primena. Do sada je bilo opravdanje da ne postoji odgovarajući zakon o zaštiti konkurencije, a sada imamo novi zakon i na redu je da država pruži punu podršku za njegovu primenu”, kazala je predsednica Komisije.
Prema njenim riječima, najveći monopoli su u trgovini, preradi poljoprivrednih proizvoda i žitarica, kao što je soja i gde je dominanto učešće kompanije “Viktoria oil”, čiji je jedan od vlasnika Milija Babović.
Dominantan položaj u preradi mlijeka, kako je dodala, ima kompanija Salford u sastavu Denjub grupe, a u proizvodnji cigareta Britiš ameriken tobako (BAT), a slijede ga Filip Moris i Monus čiji je vlasnik Predrag Ranković.
Marković-Bajlović je rekla da u proizvodnji ulja postoji oligo-struktura u kojoj su Dijamant, Agrokor i Invej, dok monopol u energetici drže Naftna industrija Srbije (NIS) i Elektroprivreda Srbije (EPS). B92
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Pa niste normalni, tako se ne stiti domaca privreda, vec podsticajima i poztivinim procedurama, ovako samo odbijate investitore, smanjujete nasu privrednu konkurentnost i stavljate srbiju na zacelje. malo istrazujte i ucite kako se npr. Kina izvlaci i jaca