BANJALUKA, Ministar finansija Republike Srpske /RS/ Aleksandar Džombić izjavio je da je Investiciono-razvojna banka /IRB/ RS, prema ocjeni stručne javnosti, imala ključnu ulogu u održavanju kreditne aktivnosti finansijskog sektora i podržavanju privredne aktivnosti u 2009. i 2008. godini. “Direktni rezultati rada IRB-a su održavanje 18 200 radnih mjesta i stvaranje novih 3 500 radnih mjesta, dok je putem te banke plasirano ukupno 367.554.234 KM za 2 511 korisnika kredita”, rekao je Džombić Srni, govoreći o ulozi Razvojnog programa RS /RPRS/ u ublažavanju negativnih efekata svjetske ekonomske krize.
Džombić je rekao da se, posmatrajući sve do sada odobrene projekte u svim opštinama RS, na istočni dio Srpske odnosi 211,8 miliona KM ili 54,12 odsto, a na zapadni dio RS 179,6 miliona KM ili 45,88 odsto.
Prema njegovim riječima, kreditima IRB riješeno je stambeno pitanje za 1 617 građana Srpske, podržane poslovne aktivnosti 341 privredna subjekta i 503 poljoprivredna gazdinstva, pokrenuta 31 nova poslovna aktivnost, te omogućena realizacija infrastrukturnih projekata u 19 jedinica lokalne samouprave.
Džombić je naveo i da je kroz odobrene kredite izvršeno ulaganje u osnovna sredstva u ukupnom iznosu od 172.234.654 KM, a od toga 82.281.465 KM u 2009. godini, dok je u obrtna sredstva plasirano ukupno 65.560.018 KM, od čega 37.962.112 KM u 2009. godini.
“Osim toga, za refinansiranje u prošloj godini, kao novom, prilagođenom proizvodu IRB-a prema privrednim subjektima radi lakšeg prevazilaženja negativnih efekata svjetske ekonomske krize, ukupno je plasirano 20.631.584 KM. U 2009. godini izvršeno je i prilagođavanje kreditnih linija, kao podrška privrednim subjektima za očuvanje dostignutog nivoa zaposlenosti”, rekao je Džombić.
On je istakao da je primjenom Razvojnog programa, Vlada Srpske pokrenula veliki investicioni ciklus, preko koga je, još od 2008. godine, omogućila koordinirano ulaganje javnih sredstava u investicione projekte od značaja za RS.
Ministar finansija RS naveo je da je Savjet za razvoj RS na deset održanih sjednica donio odluke o finansiranju 217 projekata za koje je, iz ekonomsko-socijalne komponente RPRS izdvojeno ukupno 391.494.014 KM.
“Na realizaciji do sada odobrenih projekata angažovano je 207 dobavljača. U ovom trenutku, 78 projekata je u potpunosti realizovano, 3 projekta su realizovana kupovinom prostora, 88 projekata je u fazi izvođenja radova, 18 je u fazi kompletiranja neophodne dokumentacije, a 30 projekata je u proceduri javnih nabavki”, precizirao je Džombić.
On je istakao da vrijednost investicija po glavi stanovnika u nerazvijenim i izrazito nerazvijenim opštinama RS iznosi 360 KM, što je za 108,49 KM više nego u razvijenim i srednje razvijenim opštinama zajedno, čime je Vlada RS još jednom jasno pokazala namjeru da provodi politiku ravnomjernog regionalnog razvoja.
“Odobreni infrastrukturni projekti uglavnom su iz oblasti saobraćajne infrastrukture.Riječ je o 49 projekata u vrijednosti od 206.717.228 KM. Osim transportne infrastrukture, odobreno je i 26 projekata iz oblasti vodovodne, kanalizacione i privredne infrastrukture u 25 opština u Srpskoj ukupne vrijednosti 42,8 miliona KM”, naveo je Džombić.
On je dodao da je iz oblasti obrazovanja odobreno 98 projekata u vrijednosti od 65,2 miliona KM, od čega se 88 projekata vrijednih 41 milion KM odnosi na osnovno i srednje obrazovanje, a 10 projekata na oblast visokog obrazovanja u vrijednosti od 24,2 miliona KM.
Džombić navodi i da je omladinu i sportsku infrastrukturu Vlada RS podržala sa 10 projekata u vrijednosti od 13,9 miliona KM, u oblasti kulture odobreno je 15 projekata vrijednih 7.142.000 KM, dok se 7,4 miliona KM realizuje kroz 7 projekata u pravosuđu.
“Bitno je napomenuti da je odobreno je 12 projekata za izgradnju, rekonstrukciju ili sanaciju kliničkih centara i domova zdravljau vrijednosti od 48,1 milion KM”, rekao je Džombić.
On je napomenuo i da je ostvarena kamata na investirana sredstva od prodaje državnog kapitala za prošlu godinu procjenjena na 25,2 miliona KM.
13 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
:-)))))
Dobro ste radili za pocetak. Dalje treba razvijati privredu i turizam a i privlaciti strane renomirane investitore na primjer tipa Donald Trump. to bi dosta poboljsalo nas poslovno investicioni ambijent i nije dovoljna samo ekonomija vec je potrebno mijenjati i socijalne prilike u nasoj zemlji.
Pa da, Dodikov sin, Zeljka Dragicevic sa RTRS -a i slicni privrednici su najbolji primjer kako procelavi Dzomba i njegova bratija pomazu ocuvanje i razvoj privrede Republike Srpske ! Bruka i sramota
covjece koga vi vucete za nos??pa svi ozbiljni ulagaci su vam pobjegli (rite gacko-strabak-starkraft), pa kakve vi investicije spominjete??? pa to je smijesno. vasa je prica “nedamo svetu srpsku zemlju” i “hoce da nas zajebu narode”!! pa vi ste sve investitore OTJERALI ZAUVIJEK IZ RS
zna li se ko ide za direktora IRB-a
ranko labovic ili ranko travar
Pa ne vjerujem da ijedan od ovih Ranka ima platu manju od 10 hiljada KM, sto bi isli na platu od 4 hiljade koliko ima direktor IRB???
pa ne zivi se od plate vec od primanja. ma labovicu je odzvonilo u unucredit banci, a travar sanja da opet bude dir neke banke pa makar to bio i irb, mada sam cuo da ima i nekih mladjih kadrova ali da nisu podobni, nece da slusaju
mozda se vrati onaj stupar, ko zna
ja sam cuo da ce neki direktor banke, mozda i onaj Suput
nije bitno ko je direktor pero ili jozo bitno je kako bude radila firma..
pa radi sada dobro, onda ne treba nista mijenjati
ahahha