BEOGRAD, Obuka radnika Pošte Srbije za trgovanje Besplatnim akcijama na Beogradskoj berzi počeće tek u junu, tako da će potvrda o posjedovanju pet akcija NIS-a za one koji neće odmah da ih prodaju još neko vrijeme, biti jedino što od njih imaju. Najava da će službenici Pošte postati brokeri izazvalo je reakcije u javnosti, najviše zbog sumnje da će oni moći da uspješno i profesionalno obavi taj zadatak, dok finansijski stručnjaci ipak smatraju da je za sada najvažnije da se omogući izlazak NIS-a na Beogradsku berzu i da se obezbjedi transparentno trgovanje ovim hartijama. Iako je bilo najavljivano da će obuka službenika Pošte krenuti početkom godine, nadležne institucije još nisu definisale proceduru trgovine.
– Obuka još nije počela, trebalo bi da krene tek negdje u junu, u razgovorima smo sa Agencijom za privatizaciju i nadležnim ministarstvima oko toga kako sve to treba da izgleda, ko će i kako biti uključen u trgovinu. Svi se zalažemo da se procedura skrati i da je sa nekih devet papira koliko je sada potrebno za trgovinu na berzi, skratimo na jedan papir. Obuka će biti jedan obiman i zahtjevan posao – objašnjava Dragoslav Rašinac, direktor u Pošti Srbije.
U brokerskim kućama kažu da je ispostavljanje naloga u sistem berze jednostavan posao, ali prateći sistemi, takozvani “bek ofis”, nešto su komplikovaniji, pa se postavlja pitanje ko će vršiti obuku radnika Pošte za te sisteme.
– Sami sistemi nisu komplikovani, ali je ipak neophodna praksa za nesmetano i profesionalno obavljanje brokerskog posla. Problem se javlja u obuci za posao brokera, gdje prema važećim pravilima samo broker zaposlen kod člana Beogradske berze može ispostavljati naloge. Obuka je duga i nimalo jeftina. Došlo bi do degradacije znanja i posla, kada bi se od trenutnih zaposlenih u Pošti Srbije javili kao brokeri – smatra Vladimir Petrović, direktor brokerske kuće “Interkapital sekjuritis”.
On kaže da će veliko pitanje biti kvalitet usluge, jer se on razlikuje trenutno i od brokera do brokera i ne može se generalizovati.
Iako na prvi pogled izgleda da su pošte “preotele mušterije” brokerima oni se nadaju da će posla ipak biti za sve, budući da je 23.160 zaposlenih i bivših zaposlenih NIS-a upućeno na brokere, jer nemaju prava da iskoriste “besplatan šalter” pošte, a i građani ukoliko budu nezadovoljni uslugom u Pošti mogu da odu kod profesionalnog brokera.
– Pošte sigurno imaju daleko razgranatiju i bolju infrastrukturu nego svih trenutno 77 brokerskih kuća. Nadamo se da će posao sa besplatnim akcijama donijeti određene prihode i brokerskim kućama, jer prema realnim procjenama u 2010. godini boljitka koji ne bi doveo do gašenja još nekoliko brokerskih kuća teško da će biti – smatra Petrović.
Izmene i dopune Zakona o besplatnim akcijama osim izdavanja naloga na šalterima Pošte omogućiće i podjelu akcija preostalih preduzeća prije privatizacije. Sljedeće godine građani će dobiti i akcije Aerodroma “Nikola Tesla” i “Telekoma”, dok akcije EPS-a stižu 2011. Druga izmjena je u tome da će sve akcije biti objedinjene u Akcionarskom fondu, u kom će početna imovina biti neprodate akcije i udjeli iz portfelja sadašnjeg Akcijskog fonda i akcije drugih javnih preduzeća i privrednih društava s državnim kapitalom za koje Vlada donese odluku. To su “Galenika”, “Jat ervejz”, javna komunalna preduzeća. “Gazporomnjeft” se obavezao da će do februara 2011. otkupiti besplatne akcije od svih građana koji žele da ih prodaju njima, i to po cijeni po kojoj su ih oni platili, 4,8 evra po akciji.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Iako je čitav sistem trgovanja na Beogradskoj berzi drugačiji u odnosu na ostale berze na prostoru bivše SFRJ, koje su preuzele sistem trgovanja sa Ljubljanske berze, ipak se neke paralele mogu povući.
Pošte Srpske su prepoznale potencijal i komparativne prednosti po pitanju berze i od 2005 godine su uključene u poslove prijema naloga za trgovanje na berzi. Iako šalterski radnici nisu “pravi” brokeri, njihova sposobnost davanja najosnovijih informacija o HOV je zadovoljavajuća. Uostalom, ni sami brokeri ne smiju davati preporuke za kupovinu ili prodaju, iako upravo to od njih najčešće očekuju klijenti.
Pošta nije finansijska institucija, pa prijem naloga, poslove platnog prometa i ostale finansijske usluge može obavljati samo za račun neke finansijske institucije.
U tekstu nije baš najjasnije da li će “običan” šalterski radnik moći unositi naloge direktno u berzanski sistem trgovanja ili će svi “poštanski” nalozi ipak morati proći brokerski “filter”. Ako je dovoljno samo proći obuku i postati broker, onda je suvišno polagati za licencu brokera pred Komisijom za hartije od vrednosti…