SARAJEVO, Na nedavno okončanom sajmu namještaja u njemačkom gradu Kelnu “Imm Cologne 2010”, jednom od najvećih te vrste u Evropi, predstavio se samo jedan bh. izlagač – firma “Artisan” iz Tešnja.
Na sajmu u Kelnu, koji je trajao od 19. do 24. januara, čak 100.000 komada namještaja izložilo je 1.050 kompanija iz 51 zemlje. Tešanjski “Artisan” se pojavio na štandu Švicarske agencije za promociju uvoza iz tranzicijskih zemalja zajedno sa po jednom firmom iz Srbije i Makedonije.
Predstavnici drvne industrije u BiH smatraju da su glavni razlozi za malu zastupljenost naših preduzeća na ovoj izložbi nedostatak novca, problemi sa dobijanjem viza, te nepostojanje kvalitetnog dizajna kod velikog broja proizvođača kojima bi se mogli predstaviti kupcima.
“Nedostatak novca jedan je od glavnih razloga za malu zastupljenost naših proizvođača. Zavidovićka ‘Krivaja 1884’ imala je namjeru da, takođe, izloži svoje eksponate, ali je desetak dana prije početka sajma odustala upravo zbog finansijskih razloga”, objašnjava Selma Bašagić, sekretar Grupacije drvne industrije Spoljnotrgovinske komore BiH, koja je bila u sastavu bh. privredne delegacije u Kelnu.
Ističe da uprkos tome što je riječ o prestižnom sajmu nekolicina naših proizvođača može proizvoditi namještaj kakav je promovisan u Kelnu i da tim prije imaju razloge da se predstave na ovoj izložbi.
Šemsa Alimanović, sekretar Grupacije šumarstva i drvne industrije Privredne komore FBiH, ističe da je dizajn problem broj jedan domaćih proizvođača namještaja.
“Na našem tržištu prolazi namještaj sa pločama i ivericom i kombinacija ovih elemenata. Svjetski trend je sada, međutim, proizvodnja namještaja od masivnog drveta sa posebnom površinskom obradom utrljavanjem raznih vrsta ulja, što trajno zaštićuje drvo. Ovu novinu uvele su skandinavske zemlje”, kaže Alimanovićeva.
Na odličan način u Kelnu se predstavio “Artisan” izlažući trpezarijske stolove, stolice i komode od punog drveta s kvalitetnom površinskom obradom, koje je dizajnirao profesor Akademije likovnih umjetnosti u Sarajevu Salih Teskeredžić.
Vlasnik “Artisana” Fadil Ćostović smatra da je više razloga uticalo na izostanak bh. proizvođača na sajmu namještaja u Kelnu.
“Tu su, prije svega, poteškoće pri dobijanju viza. Da je lakše dobiti vizu, vjerujte da bi bilo više izlagača i posjetilaca. Nažalost, BiH nema dovoljno kvalitetnog dizajna, tako da se izlagači nemaju čime predstaviti. Ovdje mislim na dizajn koji bi zadovoljio evropske standarde, ali i kupce. Bh. drvoprerađivači se više osvrću na dizajn koji je bliži domaćem tržištu”, kazao je Ćostović.
Sajam namještaja u Kelnu je prvi takve vrste u godini i njime tradicionalno počinje nova godina dizajna namještaja. Ovaj poslovni događaj u velikoj mjeri određuje koji će trendovi prevladavati idućih mjeseci u industriji namještaja i zbog toga je proizvođačima svake godine nezaobilazna destancija. U bh. privrednoj delegaciji osim ljudi iz “Artisana” bili su i predstavnici firmi “Krivaja 1884” Zavidovići, “Konjuh” Živinice, “Ećo Company” i “Šipad komerc” Sarajevo, profesor Teskeredžić i Enes Ališković, direktor Agencije za promociju izvoza BiH.Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.