BANJALUKA , Pred Elektroprivredom RS i preduzećem “Hidroelektrane na Drini” stoje veliki razvojni projekti, koji se odnose na gradnju četiri nove hidrocentrale na rijeci Drini, izjavila je Branislava Milekić, generalni direktor Elektroprivrede RS.
– Već godinu i po dana intenzivno radimo projektnu dokumentaciju za HE Gornja Drina, poznatiju kao nekadašnji projekat “Buk Bijela”. Uz to, već su urađena idejna rješenja i za HE Paunci, Foča i Sutjeska. U toku je izrada glavnih projekata, koji bi trebalo da budu gotovi sredinom ove godine – kaže Milekićeva.
Ona dodaje da je ERS predložila Vladi Republike Srpske da pruži podršku Opštini Foča u smislu izrade regulacionog plana na tom području, kako bi išli korak ispred i na vrijeme obezbijedili potrebne dozvole i saglasnosti.
– Bez sumnje je da su četiri hidrocentrale na Drini veoma značajni hidroenergetski objekti, ne samo za ovaj kraj, Republiku Srpsku i BiH, već i za region. Inostrani investitori uveliko iskazuju interes za finansiranje gradnje ovih hidroelektrana, a poznato je da smo s Elektroprivredom Srbije već potpisali memorandum u vezi sa zajedničkim finansiranjem ovih elektroenergetskih projekata na Drini – precizirala je Milekićeva.
Kad su u pitanju aktuelni planovi Elektrioprivrede RS, Milekićeva navodi da se oni odnose na modernizaciju postojećih kapaciteta, u smislu podizanja njihove pogonske spremnosti, sigurnosti, efikasnosti i podizanja ekoloških standarda.
– Osim toga, sva preduzeća koja posluju u sastavu Mješovitog holdinga realizovaće vlastite investicione projekte, uključujući i modernizaciju postojeće prenosne mreže i izgradnju nove i trafo-stanica, kao i drugih energetskih objekata – istakla je Milekićeva.Fokus
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
‘Inostrani investitori uveliko iskazuju interes za finansiranje gradnje ovih hidroelektrana’
koji su to investitori?
Lemi, moram to odati priznanje za jedan tvoj post o EPRS. Kada si rekao da ova domaćica ne može ni pitu razviti a kamoli elektroprivredu. Haha, ta je bila jaka.
Energetski sektor RS je najveća moguća katastrofa. Sa matičnom kompanijom koja jedina ima pravo na izvoz struje. Sa regulatornom agencijom koja određuje cijenu proizvođačima, koji opet ne mogu da skupe sredstva za investicije pa imaju jednu godinu velike dobiti, a druge ogromne gubitke. Zavisne kompanije organizovane kao javna preduzeća a u zakonskoj su obavezi da posluju u skladu sa zakonom o preduzećima. Sa sumnjivim novim investicijama. I na kraju sa Branislavom koja ne može ovce čuvati.
Šta bi u matičnom preduzeću mogla jedna poštena revizija pronaći, ne usuđujem se ni pomisliti.
Zvuci kao slicne vijesti s pocetka vijeka. Interesantno bi bilo saznati kome se grade ovakvi suvisni elektroenergetski objekti. Potrosnja struje u istocnom dijelu RS je minorna u odnosu na proizvodnju. Nije jasno ni da li vlada tolika potraznja u susjedstvu.
Sto se tice inostranih investitora dileme su jos vece. Pod kojim uslovima ce se isti prikopcati na dalekovode i kome ce prodavati struju iz svojih elektrana? Elektroprivredi, stanovnistvu, kupcima iz inostranstva?