BEOGRAD, Pad kupovne moći građana će se nastaviti, što će se odraziti na standard, upozorili su ekonomisti Instituta za tržišna istraživanja.
S druge strane, premijer Srbije Mirko Cvetković rekao je da se Srbija nalazi na početku izlaska iz ekonomske krize i da očekuje nove strane investicije, otvaranje novih radnih mjesta i poboljšanje materijalnog položaja zaposlenih.
Član Ekonomsko – socijalnog Savjeta Duško Vuković izjavio je da je na sjednici ovog tijela najavljeno da će vlada u naredne dvije nedelje usvojiti program regionalnog razvoja vrijedan 100 miliona evra.
U cilju većeg priliva stranih investicija krediti morali biti usmereni na proizvodnju i infrastrukturu, kažu stručnjaci.
Veći priliv investicija u proizvodne sektore ekonomski stručnjaci očekuju ukoliko veći dio svih uzetih kredita bude angažovan u infrastrukturne projekte i restrukturiranje persprektivnih preduzeća.
U protivnom će cijena izlaska iz krize biti znatno veća i za privredu i za stanovništvo, kažu u Institutu za tržišna istraživanja.
Procjene su da će se pad kupovne moći građana nastaviti i u narednoj godini, kao i da je projektovana inflacija od 6,6 odsto rezultat pada tražnje i nemogućnosti proizvođača za dizanjem cijena.
“U 2001-oj godini treba računati sa nastavkom ovog negativnog trenda, imamo zamrzavanje plata u javnom sektoru, zamrzavanje penzija i svakako nemate nikakve pokazatelje koji bi ukazivali na bilo kakav veći, osetniji pomak, kada je reč o neto prosečnim zaradama u privatnom sektoru. Pad lične potrošnje je uslovio, uz manju tražnju, da trgovci kao i proizvođači u cilju obezbeđenja bilo kakvih prometa ne idu sa povećavanjem marži ili svojih proizvođačkih cena”, objašnjava Saša Đogović iz Instituta za tržišna istraživanja.
Rast prosječnih neto zarada u decembru na mjesečnom nivou za 16,6 odsto nije realan i do njega je došlo, kažu stručnjaci, isplatom bonusa, nagrada, eventualnih viškova i akontacija za naredni mjesec, a ne uslijed povećanja produktivnosti rada u privredi.
Blic