ZVORNIK, Menadžment fabrike glinice “Birač” iz Zvornika tvrdi danas da su članovi “manjinskog sindikata”, kao i predstavnik Sindikata metalske industrije i rudarstva Republike Srpske (RS) Tane Peulić, iznijeli brojne dezinformacije, paušalne i proizvoljne izjave o stanju u fabrici, koje ne doprinose ukupnom razvoju ovog kolektiva.
Demantujući sve navode “manjinskog sindikata” i Peulića, koje su iznijeli na sinoćnjem sastanku, menadžment fabrike ocjenjuje da su potpuno netačne njihove tvrdnje da poslodavac “krši kolektivni ugovor o radu”.
“Neistinita je izjava da je Sporazum o preuzimanju radnika suprotan članu 33. Zakona o radu, jer se ovaj sporazum upravo poziva na ovaj član, kao osnov za njegovo zaključivanje”, naglasila je rukovodilac Pravne službe Fabrike glinice Sonja Rubež.
Ona je u pisanoj izjavi naglasila da je u samim izjavama radnika decidno navedeno da se ugovor prenosi u skladu sa Zakonom, ističući da su neistiniti navodi da je umanjenje plata radnicima izvršeno bez odluke i dogora sa sindikatom.
“Umanjenje plata izvršeno je na osnovu Sporazuma reprezentativnog sindikata i poslodavca od 30. oktobra 2009. godine”, rekla je ona i naglasila da je neistinita i zlonamjerna izjava da u Fabrici nema kvalitetnog socijalnog dijaloga, jer poslodavac uvažava i o svemu vodi dijalog sa Sindikatom koji je reprezentativan.
Podsjećajući da Sindikat metalske industrije i rudarstva RS, na čijem je čelu Tane Peulić, predstavlja manjinski – nereprezentativan sindikat, Rubežova je rekla da je Zakon odredio da poslodavac vodi socijalni dijalog sa Sindikatom metalaca i rudara RS, koji je u fabrici reprezentativan.
Ovaj sindikat okuplja oko 600 zaposlenih radnika i predstavlja reprezentativnu radničku organizaciju u fabrici glinice “Birač”.
Predsjednik fabričkog reprezentativnog sindikata Mijat Živković kaže da ovaj sindikat razumije i podržava napore menadžmenta fabrike da su u vrijeme svjetske ekonomske krize obezbijedi kontinuitet rada i zaposlenost svakog radnika.
“Do 1. novembra prošle godine u fabrici smo imali skraćenu radnu nedjelju na četiri dana, tako da su plate svim radnicima bile umanjene 20 odsto”, rekao Živković i podsjetio da je sa rukovodstvom potpisan sporazum po kome su plate od 1. novembra prošle do 28. februara ove godine svim radnicima umanjene za osam odsto.
“Prema ovom sporazumu, definisana je i isplata regresa za prošlu godinu i ukidanje skraćenog radnog vremena koje je važilo do tada”, rekao je on.
Generalni direktor Fabrike Virginijus Vajega rekao je da je, i pored ogromnih teškoća, fabrike tokom prošle godine kada se osjećala najveća svjetska ekonomska kriza, u kojoj se našla i privreda RS i BiH, redovno isplaćivala plate svaki mjesec, ponekad sa neznatnim zakašnjenjem.
“U vremenu zatvaranja mnogih fabrika, ovo preduzeće je opstalo, nastavilo da radi, što je naš primarni cilj da Fabrika i dalje radi, a zaposleni imaju plate i egzistenciju svojih porodica”, rekao je Vajega.
Zahvaljujući naporima rukovodstva fabrike i reprezentativnog sindikata postignut je dogovor sa Fondom zdravstvenog osiguranja da danas počne ovjeravanje zdravstvenih knjižica, čime je regulisano pitanje zdravstvenog osiguranje i liječenje radnika, kao i članova njihovih porodica.
“Menadžment fabrike u potpunosti shvata tešku situaciju i potrebe radnika, ali isto tako očekuje i da svi zaposleni razumiju ozbiljnost situacije u kojoj se nalazi preduzeće, kako bi svako na svom radnom mjestu doprinio da se prevaziđe ova teška situacija u kojoj se već duže vrijeme nalazi ova fabrika”, dodaje se u saopštenju. Srna