BEOGRAD, Za manje od mesec dana prodali smo 14.000 avionskih karata u okviru promotivne akcije tokom koje su karte za 19 šengenskih destinacija koštale samo 19 evra bez uračunatih taksi. To je znak da naše mere daju rezultate, ali takođe i putokaz kako da se privuku putnici i izađe iz ozbiljne krize – kaže za „Blic nedelje“ Srđan Radovanović, generalni direktor „Jat ervejza“.
Pored toga, „Jat“ je, prema njegovim riječima, u drugoj polovini prošle godine čak četvorostruko umanjio nasleđeni gubitak iz prvih šest mjeseci; za prvo polugodište gubitak je bio 12 miliona evra, dok je u drugom sveden na oko tri. Zato ukupni minus u datim uslovima može, kako ocjenjuje, da se smatra i relativnim uspjehom. U 2008. nacionalna aviokompanija, naime, bila je „kratka“ za oko 30 miliona evra.
” Mi kao novi menadžment koji vodimo „Jat“ tek od prošlog leta, u načelu smo zadovoljni prvim rezultatima i očekujemo bolje dane, pogotovo ako se zna da su i mnogi svetski avioprevoznici imali gubitke, a pojedini, kao japanski JAL ili slovački „Skaj Jurop“, čak su i bankrotirali”, navodi Radovanović.
On dodaje da je u skladu s planom poslovanja koji je predstavljen javnosti i koji je podržala Vlada Srbije, novo rukovodstvo „Jata“ započelo temeljnu rekonstrukciju kompanije.
Od decembra prošle godine, Privredna avijacija iz Vršca zaključkom Vlade izdvojena je iz „Jata“, a sljedi odvajanje Pilotske akademije i Vazduhoplovne medicine, pošto svi ovi dijelovi mogu samostalno da posluju, a ne predstavljaju osnovnu djelatnost. Neki dijelovi imovine nacionalnog avioprevoznika, kako ocjenjuje generalni direktor, već dugo ne doprinose profitu, već naprotiv, gubicima. ” Da bi „Jat ervejz“ bio interesantan potencijalnim strateškim partnerima, mora da se odvoje sve sporedne delatnosti koje nisu u službi prevoza putnika i robe”, izjavio je Radovanović.
Već od aprila, u saradnji sa slovenačkim hotelijerima, „Jat“ će redovno letjeti do Portoroža, a planirana je i sezonska linija do Španije. Putnici će, uz povratnu kartu, imati i besplatno zdravstveno osiguranje u zemljama Evropske unije za sve vrijeme boravka, a od najavljenog besplatnog taksi prevoza Jat nije odustao; ova usluga je samo odložena zbog opstrukcije postupka od strane dva taksi udruženja.
Nastavlja se, takođe, program dobrovoljnog odlaska viška ljudi, pa tako u „Jatu“ sad ima 1.272 zaposlena, a lani u januaru bilo ih je 1.840.
Računa se da će „Jat ervejz“, poslije prodaje viška imovine, prije svega centralne zgrade u Novom Beogradu za koju je nedavno oglašena prodaja, dobiti kredit od banke. Tim sredstvima će se zakupiti dva nova boinga 737-700, ali i osposobiti svi avioni koji su prizemljeni jer im je nužna popravka.
” Čim sve što je predviđeno planom bude uspešno sprovedeno, ostvaruju se i dugoročni ciljevi „Jata“ – uspostavljanje strateškog partnerstva i priključivanje nekoj od svetskih alijansi avioprevoznika”, kaže Radovanović, dodajući da je nekoliko velikih kompanija pokazalo ozbiljno interesovanje za tijesne veze s „Jatom“.
On, međutim, zasad tvrdi da nije u mogućnosti da govori o konkretnim kontaktima, ali će, kako kaže, čim počnu detaljniji pregovori koje će koordinirati Vlada kao vlasnik kapitala, javnost biti precizno obavještavana. Blic
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.