BANJALUKA, Rade Ristović, ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS, kaže da je optimista kada je u pitanju dogovor između sindikata, poslodavca i Vlade RS i da će taj dogovor biti postignut bez najavljenog generalnog štrajka radnika. “Još treba da se postigne dogovor o nekim stavkama u vezi s toplim obrokom, i nakon toga će biti potpisan opšti kolektivni ugovor u RS, kojim će prava radnika biti zagarantovana”, kaže Ristović.
Šta se trenutno radi na tome da bude spriječen najavljeni generalni štrajk sindikata?
RISTOVIĆ: Tokom posljednja dva sastanaka s poslodavcima i Sindikatom intenzivno smo radili na tome da bude potpisan kolektivni ugovor u RS godinu dana nakon što je Ustavni sud proglasio neustavnim stari kolektivni ugovor.
Formirana je radna grupa koja je po osnovu starog kolektivnog ugovora utvrdila osnovne principe i u izradi je novi ugovor. Kada su počeli razgovori, nije bilo stava o šest pitanja, a sada je ostalo da bude dogovorena samo jedna stavka, ali ne smijem da kažem koja.
Možete li nam bar malo približiti koja stavka je u pitanju?
RISTOVIĆ: Ne bih to stvarno iznosio u javnost, ali, evo, navešću samo da se radi o određenim stavkama kada je u pitanju topli obrok i nadam se da ćemo uskoro i to dogovoriti.
Kakav ishod očekujute od narednih dogovora?
RISTOVIĆ: Nadam se da ćemo to riješiti u pozitivnom smislu, ja sam veliki optimista i mislim da apsolutno nema potrebe za generalnim štrajkom.
Koje su do sada konkretno stavke dogovorene?
RISTOVIĆ: Pa, mi smo se dogovorili da u javnost ne iznosimo ništa, ali, evo, navešću otprilike da su postignuti dogovori o godišnjim odmorima, regresima, dužini trajanja opšteg kolektivnog ugovora, odnosno da li će taj ugovor biti na određeno ili na neodređeno vrijeme i povećanje plate po osnovu učešća.
Sindikat je nedavno pozvao Vladu RS da se izjasni na čijoj je strani, poslodavca ili radnika. Jeste li se izjasnili?
RISTOVIĆ: Apsolutno smo na strani radnika, ali moram napomenuti da moramo voditi računa i o našim poslodavcima, zlatnim biserima RS, jer svi oni koji rade treba da imaju podršku Vlade, što mi i činimo. Ali, prije svega, moramo štititi prava radnika, a s opštim kolektivnim ugovorom mi ulazimo u jednu sigurnu stabilnost RS kada su u pitanju statusna prava radnika.
Da li je pokrenut ijedan postupak, kako ste ranije najavljivali, protiv onih za koje bude utvrđeno da su odgovorni za sporne invalidnine?
RISTOVIĆ: Mi smo nadležnim organima predali te ljude, ali ne želim da govorim o tome u kojem segmentu je neko zgriješio. Da li se tu radi o organima opšte uprave, boračke organizacije ili medicinske struke… Mogu samo da kažem da ima i jednih i drugih i trećih.
Protiv koliko osoba se vodi postupak?
RISTOVIĆ: Mogu samo reći da smo mi prijavili ta lica, a na nadležnim organima je da dalje preduzimaju potrebne aktivnosti.
Evo, konkretnije, vodili se ikakav postupak protiv ljekarskih komisija koje su izdavale sporna rješenja?
RISTOVIĆ: Mi smo tokom revizije i određene ljekarske komisije za koje je utvrđeno da nisu radile posao po zakonu smjenjivali i postavili nove.
Koliko je smijenjeno komisija?
RISTOVIĆ: Ne mogu sad da kažem koji je to broj, ali dovoljno je reći da su one komisije koje nisu radile po zakonu smijenjene.
Koliko je ukupno utvrđeno sumnjivih invalidnina?
RISTOVIĆ: Do sada ih je oko 836 ili potpuno izgubilo status invalidnine ili je palo na neku kategoriju niže, a na to smo gubili 140.000 KM na mjesečnom nivou. Revizija traje i dalje, a svih onih 7.400 predmeta koje smo izdvojili tokom revizije će se u narednom periodu rješavati.
Kredit za socijalno ugrožene
Prije nekoliko dana RS je odobren kredit od šest miliona dolara za zapošljavanje socijalno ugroženih kategorija. Da li se krenulo u te aktivnosti?
RISTOVIĆ: Od tih šest miliona koje smo dobili za podršku pri zapošljavanju teže zapošljivih kategorija, 3.200 se odnosi samo na tehničku podršku pri zapošljavanju. Na primjer, ako neko nije sposoban za određeno radno mjesto, mi ćemo pomoći u dokvalifikaciji uz određenu opremu kako bismo tim kategorijama pomogli da se zaposle. Nezavisne novine
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Rakulj!
Ovako bi ti nešto trebao da organizuješ ka predsjednik udruženja penzionera, i to samo za one koji su uplaćivali i Fond PIO, a sve ostale kategorije da idu van Fonda PIO i nama koji smo časno radili i odradili svoj radni vijek, da uživamo u onom što smo stvarali, a svi drugi koji imaju penziju po nekim drugim-posebnim pravima da predju na drugi bužet, a posebno da se izvrši sva revizija penzija, posebno onih koji su dobili da su ”ludi” od Psihijatrijske bolnice Sokolac, jer su gore lažno ležali, a danas sa đizofrenijom i sličnim điframa voze vozila, nose oružje itd.
topli obrok mora da bude isplacen radniku i da to bude na platnom listicu prikazano.to nije slucaj nazalost.u nasoj firmi se npr ne isplacuje nego je kao fol ukljucen u platu a plata nikakva.