BEOGRAD, U Srbiji godišnje građani i privreda ukradu električne energije u vrijednosti od oko 100 miliona evra, a situacija je naročito loša u ruralnim dijelovima zemlje. Elektroprivreda Srbije, kako napominju u ovom preduzeću, godinama ukazuje da je krađa struje najveći kriminal u Srbiji! Za ovo krivično djelo kazna je zatvora od jedne do tri godine, a samo prošle godine kontrolom je otkriveno 4.711 slučajeva krađe.
U EPS-u navode da su njihovi netehnički gubici oko 6,5 odsto i dodaju da toga najviše u domaćinstvima, stambenim objektima, ali i u objektima male privrede, kafanama, splavovima, malim proizvodnim objektima.
„Ako se netehnički gubici pretvore u novac, može se reći da je vrednost tako izgubljene električne energije oko 100 miliona evra! Godinama EPS ukazuje da su krađe električne energije najveći kriminal u Srbiji“, objašnjavaju u Elektroprivredi.
Građani Srbije su vrlo dovitljivi kada je u pitanju neovlašćeno preuzimanje električne energije, ali u EPS-u kažu da su najčešća dva načina. Prvi, priključenje na mrežu mimo evidencije distribucije, što znači – neprijavljena brojila i razni slučajevi improvizovanih priključenja direktno na vazdušne vodove, javnu rasvjetu i slično.
Drugi način je onemogućavanje tačnog mjerenja – nemjereni vodovi prije brojila, fizička oštećenja mehaničkih brojila, skidanje ili lakiranje naponskih mostova, kao i upotreba ekstremno jakih magneta kod elektronskih brojila.
Zorana Mihajlović-Milanović, stručnjak za energetiku, kaže da ovaj problem kod nas datira odavno, te da je situacija naročito loša u ruralnim dijelovima zemlje, gdje su češći nelegalni priključci na mrežu.
„Trebalo bi da policija i Elektroprivreda Srbije rade zajedno, jer se često dešava da ljudi ne daju ni da se pročita brojilo, a o nelegalnim priključcima da i ne govorim. Takođe, svima koji nemaju građevinsku dozvolu ne bi trebalo dozvoliti priključenje na mrežu“, objašnjava ona. Blic
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ima li publikovanih podataka u Republici Srpskoj, koji je obim i odnos stvarnih gubitaka i krađe struje i šta se sve u EDP protura pod krađom?
U RS se kradu termo-elektrane ali se sve tretira kao gubitak na mreži koji se zaračuna potrošačima.