BRISEL, Grčki ministar finansija Jorgos Papakonstantinu zatražio je od ostalih zemalja koje su uvele evro da načine detaljan plan za pomoć njegovoj zemlji.
Papakonstantinu je rekao da je ovakva mjera neophodna da bi se suzbila strahovanja da Grčka neće moći da isplati svoje dugove. Njegov poziv uslijedio je pošto su lideri EU izrazili političku podršku ali nisu iznijeli nijedan konkretan prijedlog po tom pitanju.
Ministri finansija zemalja evrozone zatražili su od vlasti u Atini da izvrše dublje budžetske rezove i podigne stopu PDV-a, kako bi ispunile obećanje da će tokom godine budžetski deficit smanjiti za četiri procenta.
Papakonstantinu je branio plan svoje vlade da do 2012. smanji javni deficit sa 12,7 odsto bruto domaćeg proizvoda na manje od tri odsto, počevši od smanjenja za četiri odsto tokom 2010.
“Ako su ove dodatne fiskalne mere potrebne, mi ćemo ih preduzeti. Danas je to Grčka, a sutra bi mogla da bude neka druga zemlja”, dodao je Papakonstantinu.
Predsjedavajući Evrogrupe Žan-Klod Junker rekao je da je na grčkim vlastima da dokažu da li je plan koji su usvojile o smanjenju budžetskog deficita tokom godine za četiri odsto izvodljiv, dok je komesar EU za ekonomiju i monetarna pitanja Oli Ren rekao da ministri podržavaju trogodišnji plan grčke vlade, ali da je on teško ostvariv.
Mediji navode da je Evropska centralna banka zatražila od ministara finansija evrozone da zahtjevaju od vlade u Atini da izvrši još dublje budžetske rezove i podigne stopu PDV-a, jer jedino tako, smatra se, može da ispuni obećanje da će tokom godine budžetski deficit smanjiti za četiri procenta. Tanjug
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
bojim se da bi se slican scenario mogao desiti ove godine i u federaciji bih, a onda, posredno, i u cijeloj zemlji