BANJALUKA/SARAJEVO, Cijene pojedinih životnih namirnica u BiH u odnosu na kraj prošle godine više su i do 30 odsto, poručili su iz Udruženja potrošača u BiH.
Mliječni proizvodi su poskupjeli u oba entiteta, dok je u FBiH drastično poskupio i šećer, a u RS su vidljive razlike u cijenama voća i povrća.
Mensud Lakota, predsjednik Udruženja potrošača BiH, kazao je da su u odnosu na kraj godine u FBiH neke namirnice drastično poskupjele.
“Najviše je poskupio šećer i to za oko 30 odsto, a pojedini mliječni proizvodi su skuplji za oko šest odsto”, istakao je Lakota.
Prema njegovim riječima, drastično je poskupjela i kafa u ugostiteljskim objektima.
Lakota je istako da mu nije jasno zašto je došlo do ovih poskupljenja kada sirovine nisu poskupjele u ovom periodu.
“Opala je kupovna moć staovništva zbog recesije i trgovci hoće da s povišenjem cijena ostvare veću zaradu”, kazao je Lakota.
I iz Udruženja potrošača RS poručuju da je u ovom periodu došlo do poskupljenja pojedinih životnih namirnica.
Dragovan Petrović, predjsednik ovog udruženja, kazao je da se poskupljenje u RS najviše odnosi na cijene voća i povrća, ali i da je došlo i do poskupljenja mliječnih proizvoda.
On je kazao da zbog poskupljenja građani Srpske mjesečno treba da izdvoje dodatnih 19,5 KM, a najveći dio i to 15 KM izdvajaju zbog poskupljenja povrća.
“Savjetujem potrošačima da obiđu trgovačke centre jer postoje razlike u cijenama istih proizvoda. Mi kada pravimo analize uzimamo srednju cijenu, da bismo dobili adekvatne rezultate”, istakao je Petrović.
Iz Saveza sindikata RS juče su saopštili da je vrijednost sindikalne potrošačke korpe za četvoročlanu porodicu u RS za januar iznosila 1.640 KM, a prosječna neto plata za taj mjesec pokrivala ju je sa 47,42 odsto.
Oni su dodali da je prosječna neto plata u RS u januaru ove godine iznosila 788 KM i manja je za 10 KM nego prosječna plata u decembru prošle godine.
Situacija je slična i u FBiH gdje je prosječna neto plata za januar iznosila 780 KM, i nešto je manja od decembarske.
Sindikalna potrošačka korpa za četvoročlanu porodicu u FBiH je 1.630 KM.
Ona osim troškova prehrane sadrži usluge, tekuće održavanje domaćinstva, odjeću i obuću, te troškove higijene i njege zdravlja, prevoza, obrazovanja i kulture.
Prema podacima Saveza sindikata RS, u januaru ove u odnosu na decembar prošle godine najviše su poskupjeli duvan i alkoholna pića za 10,8 odsto, komunikacije za 8,4 odsto, obrazovanje za 5,7 odsto, cijene stanovanja, vode, struje i energenata za 2,3 odsto te prevoza za 1,4 odsto, navode iz sindikata.
Iz Udruženja potrošača u BiH, pak, poručuju da i to nije stvarna slika i da je stanje još teže, jer sindikalci istraživanje rade na više proizvoda, tako da se ne vidi realna slika poskupljenja osnovnih životnih namirnica.
Lakota je istakao da oni istraživanje rade na 60 najosnovnijih proizvoda i to onih koji se svakodnevno koriste u domaćinstvima. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ne vjerujem u realnost Zavoda za statistiku da je to 1,9%, ali ne vjerujem ni Udruženju potrošača BiH da je to 30%.
Samo me zanima odgovor na jedno pitanje: Ako se radnicima smanjuju plate i ako ljudi ostaju bez posla, koja je logika poskupljenja???
Poskupljenje se odnosi na one koji imaju pare za kupovinu – oni koji su nabudžetima države, entiteta, optina, javnih institucija, javnih preduzeća, samo ne radnika, penzionera i nezaposlenih. Sirotinji je svejedno, a skupo a jeftino, isto im se piše.