BEOGRAD, Potpredsjednik Nacionalne službe potrošača Srbije Zoran Nikolić ukazao je da će brojna najavljena poskupljenja umanjiti promet u radnjama, koji je u januaru bio manji za oko 19 odsto od prosjeka u 2009. godini.
Nikolić je za Betu rekao da bi trebalo preispitati opravdanost poskupljenja roba i usluga i da među trgovcima, ali i proizvođačima ne postiji dovoljno razvijena svijest o tome da svi moraju podjeliti teret ekonomske krize.
“Pad vrijednosti dinara je odavno postao izgovor. Firme koje sto odsto materijala koriste sa srpskog tržišta ne mogu poskupljenja pravdati rastom deviznog kursa”, kazao je Nikolić.
On je istakao da je obaranje cijena najvažnija konkurenicija na tržištu i podsjetio je na primjer da je cijena ulja od 140 dinara oborena na 75 dinara nakon što se na tržištu pojavilo ulje koje je jedan proivođač nudio po znatno nižim cijenama.
Predsjednik Udruženja poslodavaca Srbije Stevan Avramović je kazao agenciji Beta da roba ne može pojeftiniti kada se povećava cijena struje i najavljuje poskupljenje gasa, kada lokalne samouprave u čijoj je to sada nadležnosti povećavaju cijenu komunalija i iznajmnjivanja reklamnih panoa.
“Vlada treba da stavi moratorijum na cijenu neke robu i onda neće doći do poskupljenja”, kazao je on i dodao da je o tome potrebno da se razgovara jer će se doći u situaciju da proizvodi iz Mađarske i Hrvatske budu znatno jeftiniji nego domaći proizvodi.
Građane Srbije tokom marta očekuje novi talas poskupljenja u maloprodaji. Proizvođači i uvoznici dostavili su trgovcima nove cjenovnike po kojima će do kraja ovog mjeseca poskupiti ulje, kućna hemija, kozmetika, svježe mlijeko, neke vrste jogurta, keks, začini, džemovi, praškasti proizvodi i alkoholna pića. Niže cijene se očekuju jedino kod suhomesnatih proizvoda.
Iz Ministarstva rada je najavljeno da će naredne sedmice početi izrada socijalnih karata kako bi građani sa najnižim primanjima imali popuste na račune za struju, telefon, komunalije ili dobijali pomoć u hrani i lijekovima.
Predsjednik Unije pekara Zoran Pralica kazao je Beti da ne očekuje da će hljeb u Srbiji poskupiti. On je rekao da se cijena hljeba u Srbiji sada kreće između 28 i 40 dinara u maloprodaji i da jedino postoji mogućnost približavanja te cjenovne razlike, odnosno povećanje te najniže cijene.
Pralica je kazao da na cijenu hljeba nije toliko uticalo poskupljenje goriva i struje, jer je u poslednjih godinu dana cijena brašna smanjena.
Ministar trgovine Srbije Slobodan Milosavljević je početkom godine kazao da očekuje da će cijene biti stabilne i u 2010. godini.
Milosaljević, koji je rekao i da slabljenje dinara prema evru neće uticati na povećanje cijena u Srbiji, nije želio da govori o najavljenim poskupljenima.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.