BANJA LUKA, Predstavnici distributera gasa u Federaciji BiH protive se ulasku Republike Srpske u projekat “Južni tok” i predlažu povezivanje sa gasovodom iz Hrvatske.
Direktor distributera gasa “BH-Gas” u FBiH Almir Bećarević kaže da je plan pridruživanja Republike Srpske projektu izgradnje gasovoda “Južni tok” “politički motivisan” i da “ne bi bio profitabilan, s obzirom na to da ne postoji velika potrošačka baza duž planirane trase”.
– Ne slažemo se da isporuke gasa Federaciji dolaze iz Srbije i nastojaćemo da obezbijedimo alternativne rute za isporuke – izjavio je Bećarević i dodao da se “BH-Gas” zalaže za izgradnju 250 kilometara duge gasovodne veze sa Hrvatskom.
Portparol Ministarstva industrije, energetike i rudarstva RS Aleksandra Vukašinović rekla je da se postavlja pitanje u čije ime Almir Bećarević govori.
– Ako je on direktor “BH-Gasa” to ne znači da ima ekskluzivno pravo da bira projekte iz gasne infrastrukture. Srpska bira opciju koja je za nju isplativija, ekonomski opravdanija i vrlo izvjesna. Naše opredjeljenje je “Južni tok”, ali to ne znači da FBiH nećemo ponuditi da pravimo varijantu koja će biti kompatibilna sa njihovom mrežom. Mi ne želimo da budemo monopolisti, što Bećarević očigledno želi, rekla je ona.
Dodala je da projekat koji RS želi da radi nudi šansu razvoja gasne mreže, prije svega u sjevernom dijelu, a onda i u svim dijelovima gdje za to ima mogućnosti.
– Ono što je do sada urađeno kroz aktivnosti Srbije i RS daje garanciju da će RS imati dovoljne količine gasa potrebne za razvoj gasne infrastrukture za potrebe i stanovništva i privrede – kazala je Vukašinovićeva.
Republika Srpska i “Gasprom” postigli su prošle sedmice dogovor o izgradnji kraka gasovoda “Južni tok”, koji će iz Srbije ići u Republiku Srpsku, a zatim i u Federaciju BiH.
U razgovoru premijera Milorada Dodika i potpredsjednika “Gasproma” Aleksandra Medvedeva dogovoreno je da najprije bude izrađena studija o izvodljivosti, a da potom budu potpisani odgovarajući sporazumi.
To je bio nastavak pregovora koji su u Beogradu prošle jeseni započeli Dodik, predsjednik Srbije Boris Tadić i Medvedev.
Izgradnjom gasovoda “Sava” bile bi obezbijeđene dovoljne količine gasa i za RS i za cijelu BiH, odnosno preko 1,5 milijardi metara kubnih godišnje.
– Sa ruskim partnerima smo se složili da krak gasovoda “Južni tok” ide kroz Republiku Srpsku, da se na njega priključi i Federacija BiH, a u Brodu da pređe u Hrvatsku, izjavio je po povratku iz Moskve premijer RS Milorad Dodik.
– Naftovod će kroz Republiku Srpsku ići od Zvornika preko Bijeljine, Brčkog, Šamca, Doboja do Banje Luke, a završavaće se u Novom Gradu. Na njega će se priključiti i Federacija BiH, a u Brodu će, prema dogovoru, preći u Republiku Hrvatsku. O detaljima ovog projekta moći ćemo više da govorimo kada bude urađena studija izvodljivosti – naglasio je Dodik.
Prošle sedmice i Hrvatska je potpisala sporazum o ulasku u projekat gasovoda “Južni tok”. Za sada nije definisano gdje bi gasovod ušao u Hrvatsku, ali Hrvatska je već iskazala pretenzije da ona dostavlja gas BiH.
Cilj projekta “Južni tok” je prenošenje zemnog gasa iz Rusije za srednju Evropu preko Crnog mora i Bugarske.
Gasovod
Republika Srpska planira da izgradi 480 kilometara gasovoda u sjevernoj Bosni, kapaciteta do 1,5 milijardi metara kubnih gasa godišnje i da ga poveže sa “Južnim tokom”.
Planirano je da taj gasovod ide duž Save do Banje Luke i da poveže Republiku Srpsku sa dionicom “Južnog toka” u Srbiji.
Srbija
Predstavnici “Gasproma” i “Srbijagasa” u novembru prošle godine potpisali su u Bernu ugovor o osnivanju zajedničkog preduzeća “Južni tok Srbija”. Na taj način Srbija postaje regionalni centar za distribuciju ruskog gasa, a generalni direktor “Srbijagasa” Dušan Bajatović kazao je da će to Srbiji omogućiti prihod od tranzitnih dažbina u iznosu od oko pola milijarde evra godišnje. Glas Srpske
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Najbolje bi bilo da BH Gas odredi Gazpromu kuda će ići trasa Južnog toka.
Nemojte da vam gas dolazi iz Srbije pa makar ga u bocama donosili iz Irana ili se cijelu zimu smrzavali…
Becarevic vec godinu dana govori da je za RS neisplativa utvrdjena dionica jer nemamo velikih potrosaca niti gasne mreze u gradovima. To je mozda i istina, ali nikad nista necemo ni imati ako ne zapocnemo izgradnju
Gas treba izbjegavati jer je lako zapaljiv. Isto je i za naftu, cumur i drva. A problem je sa zagadjenjem okoline. Najsigurnije je pod debelim jorganom. Ako mogu penzioneri mozemo i mi.
Ovaj Bećar-ević kaže da ne dolazi u obzir da RS bude zajedno sa FBiH u “Južnom toku”. Šta on hoće, da nas istjera iz BiH. E neće, zna li on za ono “pošto bi se poturčio brale; nema tih para,al za inat i džabe”. E neće nas istjerati iz BiH kad on hoće, nego kada mi to budemo htjeli.
Naravno, svaki grad termocentrla, svaki potok hidrocentrala, autoputevi po cijeloj BiH uzduz i poprijeko, gasovodi, aerodromi, a ono obustave rada, Konjuh, granit iz Jablanice, smanjenje penzija za 41.000 korisnika.