BANJALUKA, Prvi ministar pravde RS Momčilo Mandić ne može da ode u penziju jer ga je Ministarstvo pravde izbrisalo iz evidencije, pa nema dokaz da je bio ministar.
Momčilo Mandić (56), ratni ministar pravde RS i nekadašnji vlasnik Privredne banke Srpsko Sarajevo, tvrdi da ne može da ode u penziju zato što ga je Ministarstvo pravde RS izbrisalo iz svoje evidencije. Mandić zbog toga nema dokaz ne samo da je bio ministar, već i da je bilo kada radio u Ministarstvu pravde.
Prvi ministar pravde RS kaže da mu taj papir, koji Ministarstvo pravde nema u svojoj arhivi, predstavlja nepremostivu prepreku da ode u penziju, za koju je ispunio uslove. Mandić tvrdi da je još prije dvije godine poslao zahtjev Ministarstvu pravde da mu se prizna radni staž, koji je proveo u ovom ministarstvu. Međutim, do danas nije dobio nikakav odgovor osim obrazloženja pomoćnika ministra Boška Đukića da se njegovo ime „ne nalazi u matičnoj knjizi ministarstva”.
Mandić tvrdi da mu je Đukić takav odgovor proslijedio preko posrednika još prije dvije godine, u vrijeme dok je u zatvoru „Kula” u Istočnom Sarajevu izdržavao petogodišnju zatvorsku kaznu zbog malverzacija u Privrednoj banci.
– Da bih dokazao da sam bio ministar, iako je to opštepoznata činjenica, poslao sam im čak i odluku o mom postavljenju, kao i odluku o razrešenju, koja je 1993. godine objavljena u „Službenom glasniku”. Međutim, oni se nikada nisu udostojili čak ni da odgovore na moje molbe, osim tog neformalnog odgovora Đukića, koji me je zaprepastio. Gotovo svako u ovoj zemlji zna da sam bio ministar pravde i da sam time bio i na platnom spisku vlade. Uostalom, i optužnica za ratne zločine pred Sudom BiH, koja je pala, bila je bazirana upravo na činjenici da sam 1992. bio ministar pravde – kaže Mandić.
On ističe da je podnio zahtjev za odlazak u penziju, ali da mu do sticanja punog radnog staža od 40 godina, što je zakonski uslov, nedostaju tri godine staža. Jednu od te tri godine proveo je na mjestu ministra pravde. „Nestale” su mu, kako tvrdi, i dvije godine koje je proveo na funkciji šefa biroa Vlade RS u Beogradu.
Podsjetimo, Tužilaštvo BiH je svojevremeno podiglo optužnicu protiv Mandića zbog ratnih zločina u zatvoru „Kula”, jer je smatralo da je on, kao tadašnji ministar, bio odgovoran za stanje u svim zatvorima, pa tako i u „Kuli”. Sud BiH je, međutim, odbacio te optužbe, pa je u januaru ove godine donio pravosnažnu odluku kojom je Mandić proglašen nevinim za dešavanja u „Kuli”.
S druge strane, u Ministarstvu pravde priznaju da je sasvim moguće da nemaju podataka o tome da je Mandić ikada bio ministar. Doduše, ministar pravde Džerard Selman kaže da nije upoznat sa Mandićevom molbom, ali da pretpostavlja da je ovakva situacija nastala zbog toga što se arhiva ovog resora nalazi u vladinom sekretarijatu i Ministarstvu finansija.
– Sva dokumentacija, pa i ona koju traži Mandić, nalazi se u vladinom sekretarijatu i Ministarstvu finansija, koji su je, koliko znam, preuzeli posle 1998. godine, kada je vlada preseljena u Banjaluku. Ministarstvo pravde ne može da mu da tu dokumentaciju zato što je nikada nije ni preuzelo. Naravno, niko ne može da ospori činjenicu da je Mandić bio ministar pravde. Uostalom, to lako može da se dokaže i na osnovu odluka koja se morale da budu objavljene u „Službenom glasniku”. Zato on i bez tog papira ne bi trebalo da ima problema sa priznavanjem radnog staža – kaže Selman.
Da stvar bude još čudnija, ni u Fondu PIO nema pisanih tragova o tome da su uplaćivani doprinosi za Momčila Mandića u vrijeme dok je bio ministar pravde. Portparol fonda Tihomir Joksimović, međutim, tvrdi da to, u suštini, i nije važno za sticanje prava na penziju jer je riječ o o ratnim godinama, koje su zakonom posebno tretirane.
– Mandiću, kao i svima ostalima, i ne treba posebna dokumentacija o radnom angažmanu u 1992. i 1993. godini, jer je zakonom uređeno da se te dvije godine zbog ratnog stanja za sve zaposlene obračunavaju po jednakoj prosječnoj osnovici. Mandić ne bi trebalo da ima problem zbog toga, ali mora da podnese kompletnu dokumentaciju za odlazak u penziju – kaže Joksimović. Press
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
6 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
nije valjda da njemu treba penzija .. o sirotinjo
molim vladu rs da mu pod hitno uplati staz da moze ici u zasluzenu-nacionalnu penziju.tako se bio rasplakao i kalinic kad je smijenjen.sta cu ja jadan kaze sad bez plate i zdravstvenog osiguranja.koliko mi ga je bilo zao i ja sam zaplakao za njim od tuge.
Ou, ako Momo ne može da dokaže da je bio Ministar, a jest, kako ću onda ja dokazati koji nisam bio. A i ja bih tu kako boki kaže zasluženu-nacionalnu penziju, pa makar mi je kroz koju godinu revizijom i smanjili. A možda su arhivu predali Hagu, pa zato nemaju.Uvjeren sam da će se Momo snaći.
Ma pustite Momčila na miru, Biljana kaže da je on to sve privatno radio.
Tolim penzionerima juce i danas smanjene penzije a oni nasli stititi prava kriminalca Mome Mandica, sramota!
MOMO LEGENDO!
UZ tebe su tvoje kolege I, II, II, IV i ostale klase.
Formiraj Udruženje građana penzionisanih policajaca, da tražimo svoja prava.
Kao i ostali policajci širom svijeta, a ne da smo danas najveći prosjaci.
Sve države svijeta, su ovu radnu populaciju dale penzije po posebnim uslovima. Danas smo prisiljeni da se molimo kriminalcima.