ČELINAC, U Čelincu je u septembru prošle godine bilo zaposleno 2 590 radnika što je za 152 manje u odnosu na mart iste godine, ili za čak 484 radnika manje u odnosu na septembar 2006. godine, podaci su Regionalne privredne komore Banjaluka.
Prosječan broj radnika u čelinačkoj opštini tokom prošle godine iznosio je 2 666 radnika, što je 2,1 odsto od ukupno zaposlenih u banjalučkoj regiji ili 1,1 odsto zaposlenosti u Republici Srpskoj (RS).
Među 21 opštinom koju pokriva ova regionalna privredna komora, Čelinac, koji je najbliža opština Banjaluci kao najvećem industrijskom centru u RS, po broju zaposlenih nalazi se na 11. mjestu.
Manje zaposlenih imaju samo rubne opštine koje graniče sa Federacijom BiH na potezu od Kneževa preko Kupresa, Šipova i Istočnog Drvara do Krupe na Uni.
Nepovoljna je i struktura zaposlenih u Čelincu, jer ih prema procjenama poznavaoca čelinačkih privrednih prilika najmanje četvrtina pripada sektoru društvenih djelatnosti. Većina privrednih preduzeća uglavnom obavlja uslužne poslove za inostrane partnere koji su po pravilu slabo plaćeni, dok zaposleni u nekoj od blizu registrovanih 400 samostalnih zanatskih radnji jedva uspijevaju zadržati radno mjesto.
Od predratnih desetak značajnih privrednih preduzeća nijedno se ne može pohvaliti uspješno završenom privatizacijom, a više od polovine ih je izbrisano iz sudskog registra.
Rezultati nedavno završene ankete “Čelinačkih novina” potvrdili su da je najatraktivniji posao u opštinskoj upravi.
U anketi je učestvovalo 96 lica od kojih je čak 33,03 odsto izjavilo da bi se kad bi mogli najradije zaposlili u opštinskoj upravi, 28,44 odsto najradije bi otišlo u inostranstvo, 17,76 odsto opredijelilo bi se za poljoprivredu, 12,84 odsto za samostalno preduzetništvo, 1,83 odsto radilo bi bilo šta samo da dobije zaposlenje, a 10,09 odsto ne bi izabralo ništa od ponuđenih odgovora.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Poraz je ocit za vodjenje nase ekonomsko socijalne politike i ocit dokaz korupcije, kako kontate akumulirati bogatstvo i necji rad pored tolikog procenta nezaposlenih. Nije cudo sto se sve vise mladih odaje drogi, alkoholu, kriminalu i ostalim devijacijama. kasnije ce svi kukati kako je kriv internet, televizija, mladi, stranci, uglavnom sve i svasta samo ne mi sami……