SARAJEVO, Centar za robotiku zapadnog Balkana počeo je juče da radi u Sarajevu, čime je glavni grad BiH postao regionalno središte u oblasti industrijske robotike.
Realizacija prvog velikog posla Centra za robotiku očekuje se do kraja godine, a prva robotizirana jedinica biće isporučena fabrici automobila na električni pogon, koju italijanski “Lamborghini” namjerava graditi u Crnoj Gori.
Centar za robotiku počinje s radom nakon što je kompanija “Grizelj” potpisala ugovor o poslovno-tehničkoj saradnji sa italijanskom firmom “Evolut” u oblasti inženjeringa integralnih robotskih ćelija i robotike za metalnu, drvnu, prehrambenu, procesnu, tekstilnu, auto-industriju i druge sektore. Centar je smješten u sarajevskom naselju Stup u objektu provršine 3.200 metara kvadratnih, a za početak uz visokostručno osoblje kompanije “Grizelj” zaposlio je i pet inženjera procesne tehnike.
“Mi nećemo proizvoditi robote, nego ćemo na osnovu zahtjeva preduzeća, u prvom redu privatnog sektora, u saradnji sa ‘Evolutom’ raditi idejne projekte, tehnološka rješenja, te proizvoditi prateću opremu kao što su transportni sistemi, elektroupraljvački i komandni ormari i zaštitni sistemi. Robotizirane ćelije će se kompletirati i montirati u proizvodnim pogonima firme ‘Grizelj’ u Sarajevu”, objasnio je Tomislav Grizelj, vlasnik preduzeća “Grizelj”.
Dodao je da je “Evolut” svjetski renomirani proizvođač robotiziranih ćelija, koji je do sada uspješno primijenio vlastite softvere u raznim industrijama u zemljama EU, Americi, na Dalekom istoku, a ovih dana porširuje se i na tržište Indije.
Akademik Vlatko Določek, predsjednik Asocijacije za robotiku BiH, kazao je da je vrijeme za novi tehnološki iskorak s obzirom na to da BiH zaostaje za Evropom dva ili tri tehnološka ciklusa.
“Kako da uđemo u EU i budemo ravnopravni u ekonomskom smislu ako ne pomoću novih tehnologija”, istakao je Določek i dodao da je primjena robotike vrlo bitna sa stanovišta podizanja konkurentnosti bh. privrede.
Naglasio je da će stručnih kadrova za rad u Centru biti, a da se već nekoliko mladih ljudi iz dijaspore koji su studirali robotiku raspitivalo o mogućnosti zaposlenja. Osim u Sarajevu, dodao je, zahvaljujući modernim komunikacijama, moguć je i rad za Centar na daljinu.
I Določek i Grizelj su istakli da primjena robota neće dovesti do smanjenja nezaposlenosti kao što to nije učinila ni kompjuterizacija prije tridesetak godina.
“Veliki broj dosadnih operacija i poslova opasnih po zdravlje može se robotizirati, što će rad učiniti humanijim. Osim toga, robotizirane ćelije koje proizvodi ‘Evolut’ spadaju u posljednju nultu generaciju, gdje uopšte nema škarta u proizvodnji”, objasnio je Grizelj i dodao da to firmama može donijeti velike uštede.
U Centar za robotiku, koji će, osim zemalja regije, pokrivati i Mađarsku, Rumuniju, Bugarsku, Grčku i Albaniju, do sada je uloženo tri miliona KM, a do kraja godine investicija će iznositi šest miliona KM. Od toga 80 posto učešća ima “Grizelj”, a 20 posto italijanski “Evolut”. Podršku osnivanju Centra za robotiku dali su i Spoljnotrgovinska komora, Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa i Ministarstvo spoljnih poslova BiH, te predstavnici nekoliko ambasada zemalja okruženja.
Iskazan interes za robotizaciju
Vlasnik kompanije “Grizelj” Tomislav Grizelj kaže da su interesovanje za robotizaciju iskazali “Sarajevska pivara”, “Bekto Preciza” iz Goražada i tvornica felgi iz Jajca “Alloy Whells”.
Grizelje je kazao da postoji mogućnost uključivanja Centra za robotiku Sarajevo u investicije italijanskog FIAT-a u fabrici “FIAT automobili Srbija” u Kragujevcu.
“Radi proizvodnje prateće opreme kontaktirali smo Tvornicu rezervnih dijelova Vareš, ‘Prvu petoletku’ iz Trstenika u Srbiji i još neke kompanije”, rekao je Grizelj. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.