BANJALUKA, Nivo kapitala banjalučke IEFK banke, jedine u BiH koja je u ruskom vlasništvu, prošle godine je pao ispod zakonskog minimuma, zbog čega bi mogla ostati bez dozvole za rad.
IEFK banka, prema revizorskom izvještaju za prošlu godinu, ima neto kapital u iznosu od 13,2 miliona KM, što je za 1,8 miliona KM, odnosno 12 odsto, manje od zakonski dozvoljenog minimuma. Agencija za bankarstvo RS u takvom slučaju ima mogućnost da banci oduzme dozvolu za rad.
Ovlašteni spoljni revizor u svom nalazu napominje da je IEFK banka prošlu poslovnu godinu okončala sa gubitkom od 4,3 miliona KM, da ima negativne tokove gotovine iz poslovnih aktivnosti u iznosu od oko 5,2 miliona, te akumulirani gubitak od 6,5 miliona KM. IEFK banka takođe, ističe revizor, kod drugih banaka ima blokiranih pet miliona KM, što čini petinu njenih ukupnih sredstava. Aktiva te najmlađe i najmanje banke u RS u toku 2009. je smanjena za 19 odsto i iznosi 24,8 miliona KM.
“Sve ove činjenice i neizvjesnosti ukazuju na značajnu sumnju da će banka biti u mogućnosti da nastavi poslovanje u skladu sa načelom stalnosti poslovanja u narednom periodu”, ocjenjuje nezavisni revizor.
U IEFK banci juče nisu željeli komentarisati ovaj nalaz, navodeći da je Nadzorni odbor banke zauzeo stav da se ne oglašavaju do okončanja započetog procesa dokapitalizacije koji završava krajem ovog mjeseca.
U Agenciji za bankarstvo RS potvrdili su da IEFK banka ne ispunjava zakonski minimum u pogledu iznosa neto kapitala zbog, kako navode, rezervi koje je po njihovom nalogu izdvojila za potencijalne kreditne gubitke. Ističu da su IEFK banci u decembru prošle godine naložili otklanjanje nepravilnosti utvrđenih u zadnjoj sveobuhvatnoj kontroli. Regulator naglašava da su od banke, između ostalog, tražili povećanje poslovnih aktivnosti i dokapitalizaciju nakon koje bi neto kapital dostigao propisani iznos. IEFK banka je, podsjećaju, raspisala emisiju akcija u iznosu od 8,3 miliona KM koja ističe krajem marta.
U Agenciji, ipak, najvažnijim ocjenjuju da je IEFK banka “solventna i sposobna da sve svoje obaveze izmiruje u roku dospijeća”.
“Banka raspolaže dovoljnim iznosom likvidnih sredstava (gotov novac, sredstva na računu rezervi kod Centralne banke BiH, sredstva na računima kod banaka u zemlji i inostranstvu) koja obezbjeđuju promptno izmirenje svih obaveza prema komitentima”, dodaju u Agenciji.
Komentarišući smanjene poslovne aktivnosti IEFK banke, regulator navodi da je svjetska finansijska kriza značajno smanjila mogućnosti banke za brz razvoj i proboj na bankarskom tržištu RS.
“Pored toga, uobičajeno je da banke u prvim godinama od svog osnivanja ostvaruju gubitak zbog velikih fiksnih troškova i malog obima poslovanja”, kažu u Agenciji.
“Ćorak” od najavljene ekspanzije
IEFK banka Banjaluka je osnovana 2007. od strane Istočnoevropske finansijske korporacije (VEFK) iz Sankt Peterburga, koju je lani potresla afera pronevjere 25 miliona dolara, o kojoj su “Nezavisne” ranije pisale.
Iako su osnivači IEFK banke najavljivali da u RS planiraju otvarati po osam filijala godišnje, banka je do sada otvorila tek jednu filijalu u Laktašima i predstavništvo u Beogradu. Banka koja zapošljava 29 radnika lani je imala smanjenje kreditnih plasmana za oko devet odsto na 5,5 miliona KM, te pad depozita komitenata za 60 odsto na 5,1 milion KM. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
To su nasi vajni Rusi, garant dosli da peru pare a ne da rade