BEOGRAD , Srbija će već krajem ove godine ući u red visoko zaduženih zemalja sa ozbiljnom opasnošću od bankrota, upozoravaju domaći analitičari! Ako država ubrzo ne donese jasan plan upravljanja javnim dugom i ne krene u ozbiljnu reformu javnog sektora, sasvim sigurno ćemo imati „grčki scenario”, tvrde sagovornici Pressa.
Ekonomisti kritikuju nosioce vlasti da se zadužuju „gdje god stignu” i da budućim generacijama u nasleđe ostavljaju samo dugove koje će teškom mukom vraćati. Opasnost od „grčkog scenarija” prvi je nedavno pomenuo i guverner NBS Radovan Jelašić. On je istakao da Srbiju čeka ovakav ishod ukoliko nastavi da privredni rast zasniva na prekomjernoj domaćoj potrošnji.
Član Akademije ekonomskih nauka profesor Mlađen Kovačević smatra da je Srbija već visoko zadužena, i kaže da je na to upozoravao od 2002. godine.
Dužnička kriza
– Tada sam govorio da će „argentinski tango” zaplesati u Srbiji, a sada nam evo preti „grčki sirtaki” – slikovit je Kovačević.
Da bi objasnio da se Srbija već sada nalazi u dužničkoj krizi, Kovačević navodi relevantne statističke podatke.
– Važan pokazatelj nivoa zaduženosti je odnos spoljnog duga i izvoza. Ako je spoljni dug na kraju godine za 2,2 puta veći od izvoza, onda je ta zemlja visoko zadužena, a u Srbiji je na kraju 2009. godine taj odnos bio i daleko veći. Takođe, prema standardima MMF-a granicu zaduženosti predstavlja i nivo servisiranja spoljnog duga koji ne bi trebalo da pređe 25 odsto vrednosti izvoza roba i usluga u toku jedne godine. U Srbiji je u 2009. godini to iznosilo skoro 40 odsto – kaže Kovačević.
Neki bi se radovali našoj propasti
Ekonomista Boško Mijatović iz Centra za liberalno-demokratske studije kaže da prezaduženost svaku zemlju vodi u probleme, a kamoli Srbiju.
– Čak bi nekim zemljama Zapada bilo drago da Srbija finansijski poklekne jer bi onda bilo mnogo lakše izneti neke političke zahteve, poput Kosova i Haga. Srbija jeste u znatnoj meri zadužena, ali tu je presudna sposobnost servisiranja dugova. Ukoliko ekonomija bude rasla, izvoz i priliv kapitala budu veći, biće lakše vraćati dugove. U protivnom, kriza se može zaoštriti – naglašava Mijatović.
On ističe da je MMF na osnovu ovakvih pokazatelja predvidio da će Srbija ove i sljedeće godine biti visoko zadužena zemlja. Kovačević procjenjuje da će, s obzirom na slab izvoz i priliv kapitala, spoljni dug Srbije biti tri puta veći od izvoza.
Reforme su spas
– Vlada se toliko mnogo zadužila prošle godine. Uzimamo kredite od koga stignemo, od raznih međunarodnih institucija, Kineza, Rusa… Država se zadužuje čak i za modernizaciju zatvora. Da bi izbegla najgori scenario Srbija će morati brže da otplaćuje dugove, ali i da moli za povoljne kredite za reprogramiranje – zaključuje Kovačević.
Ekonomista Vladimir Vučković kaže da „grčki scenario” treba da bude upozorenje za veći oprez.
– Srbiji takav scenario preti u istoj meri kao i većini drugih zemalja koje su zadužene. Više od polovine zemalja zbog krize ima veliki budžetski deficit i veliki javni dug. Zbog toga postoji opasnost da neće biti u stanju da vraćaju dugove, a onda sledi bankrot. Ovde je za Srbiju najvažniji budući model razvoja – ističe Vučković. Press
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ako je mogao Donald Trump da se izvuce, sto ne bi mogli i mi. Osim toga, nas sef ima mnogo lepsu frizuru.
“Argentinski tango”,”Grčki sirtaki” ali bojim se da je sve izgledniji RUSKI RULET 😀
Trebali bi da gledaju na Repubiku Srpsku kao na pokusnog kunica i da zakljuce kuda idu, jeste kuriozitet ali ispade da je dobro sto je Srbija bila pod izolacijom, jer se tako nije nasla u stanju visoke prezaduzenosti kao Hrvatska, koja je kao sto znamo davno usla u kreditne aranzmane tj. davno je predala dio suvereniteta bjelosvjetskim kredtiorima.