LONDON, Zvanični podaci prema kojima se budžet puni malo bolje nego što se očekivalo izmamili su osmijeh na licima funkcionera u britanskom Ministarstvu finansija, navodi londonski dnevnici.
Rupa u državnoj kasi će i dalje biti ogromna, ali najnovija statistika ukazuje da će vlada u ovoj godini ipak pozajmiti nešto manje para nego što je predvidjala.
Pažnja britanske štampe i dalje je usmjerena ka grčkoj dužničkoj krizi.
Grčki premijer Jorgos Papandreu, u govoru u Evropskom parlamentu, liderima ostalih zemalja EU koje koriste evro, praktično je uputio ultimatum – ili će sljedeće nedjelje izložiti detaljan plan o tome kako će finansijski pomoći Grčkoj, ili će se Grčka okrenuti Međunarodnom monetarnom fondu, navodi “Gardijan”.
List podseća da su zemlje evrozone Atini obećale bilateralne kredite, ali do sada nisu saopštile nikakve pojedinosti o tome, zbog toga finansijska tržišta i dalje spekulišu da Grčka neće moći da vrati svoje ogromne dugove.
Vlada u Atini je zato primorana da na te dugove plaća visoke kamate, čime se stanje državnih finansija dodatno pogoršava uprkos drastičnim mjerama štednje.
“Gardijan” prenosi da se Papandreu požalio da se njegova zemlja nalazi u paradoksalnoj situaciji, usvojila je mjere štednje kakve bi tražio MMF, a nije dobila povoljan kredit koji bi joj odobrio ovaj fond da mu se obratila.
“Ako Evropa Grčkoj ne ponudi ono što bi ponudio MMF, onda ćemo se obratiti MMFu”, rekao je Papandreu.
Britanski dnevnik “Fajnenšel tajms” navodi da se Njemačka, najveća evropska privreda, do sada protivila ideji da se Grci obrate MMF-u, ali da posljednjih dana mijenja stav.
Dnevnik citira neimenovanog visokog funkcionera u Berlinu da Njemačka više ne isključuje mogućnost da se u spasavanje Grčke iz dugova uključi i MMF.
Nijemci su promijenili stav nakon što su u razgovorima unutar evrozone, o tome kako da se pomogne, Grčkoj shvatili da su im vezane ruke, kako zbog pravila EU koja zabranjuju spasavanje država članica iz dugova, tako i zbog mogućnosti da paket pomoći Atini padne na njemačkom Ustavnom sudu.
Ovakav njemački stav da Grčka može da se obrati MMF-u podržavaju Finci, Holanđani i Italijani, ali mu se protive Francuzi i Španci koji kažu da bi miješanje MMF-a u cijelu priču razotkrilo da postoji ozbiljna greška u načinu na koji je formirana evropska monetarna unija, dodaje “Fajnenšel tajms”.