SARAJEVO, Odgovornost za trošenje budžeta BiH, koji iznosi više od 1,3 milijardi maraka, uopšte ne postoji, a neuspostavljanje Ekonomsko-socijalnog savjeta (ESS) na državnom nivou samo doprinosi tome da je budžetska potrošnja netransparentna i da socijalni partneri na nju ne mogu uticati.
“Trošenje budžeta nije transparentno. Bez socijalnog dijaloga nemamo načina da se potrošnja svede u realne okvire i da utičemo na to kako se troši novac i fondovi koje pune poslodavci”, kazao je Alija Remzo Bakšić, predsjednik Asocijacije poslodavaca BiH.
Uspostavljanje ESS-a je obaveza iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, ali problem njegovog formiranja je nemogućnost dogovora o tome ko treba da sjedi u ESS-u. Asocijacija poslodavaca BiH smatra da su oni jedini reprezentativni da učestvuju u radu ESS-a i predstavljaju posodavce, dok iz Unije udruženja poslodavaca RS ističu da to nije tačno i da niko u njihovo ime ne može učestvovati u ESS-u. Kao problem uspostavljanja ESS-a, koji bi donekle uveo red u trošenje budžetskih sredstava, javlja se i reprezentativnost sindikata, tako da se potencijalni socijalni partneri na nivou BiH samo slažu u tome da klima za uspostavljanje ESS-a uopšte ne postoji i da je u ovim uslovima njegovo formiranje nemoguće.
“ESS bi uveo malo reda u trošenje budžetskih sredstava, ali očigledno ne postoji spremnost da se on formira”, kazao je Bakšić.
Ranka Mišić, predsjednik Saveza sindikata RS, kaže da bi uspostavljnje ESS-a na nivou BiH svakako doprinijelo tome da postoji kontrola kako trošenja sredstava tako i donošenja zakona.
“Sada imate situaciju da budžet BiH niko ne kontroliše u smislu raspodjele sredstava i potrošnje, a isto tako parlament BiH često donosi zakone na štetu poslodavaca upravo zbog nepostojanja dijaloga”, kazala je Mišićeva.
Dušanka Majkić, zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda parlamenta BiH i predsjedavajući Komisije za finansije i budžet ovog doma, kaže da je BiH potpisnik mnogih međunarodnih finansijskih sporazuma kojima se obezbjeđuje novac za neke projekte, ali da je on neiskorišten i da na taj zamrznuti novac BiH godišnje plaća kamatu od oko 20 miliona KM.
“To je samo dio sredstava nad kojim parlament BiH nema nikakvu kontrolu. Odgovornosti za trošenje sredstava iz budžeta u BiH uopšte ne postoji i postavlja se logično pitanje efikasnosti oko 70 institucija koje troše budžet BiH”, kazala je Majkićeva.
Ona naglašava da je prvobitno bilo planirano da ESS upravo ima i te namjere, odnosno kontrolu trošenja budžeta BiH, ali da je sada sumnjičava na to jer nema dogovora ni o čemu.
“Postavlja se pitanje koliko institucije odgovaraju za novac dobijen iz budžeta s obzirom na to da u ovoj zemlji ne postoji mehanizam kojim bi bili sankcionisani oni koji netransparentno i bahato troše novac”, naglasila je Majkićeva. Nezavisne n.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Narod puni budzet avi ga trosite kako kome padne napamet,putujte, ljetujte,provodite se,uzimajte koliko hocete a narod neka umire.Fala bogu kad nema kriminala i korupcije u takozvanoj drzvi Bosni i Hercegovini.Ova drzavabi trebala promjenitri ime u Lapalomija.