BEOGRAD, Premijer Mirko Cvetković i ministarka za telekomunikacije Jasna Matić najavili da će u toku 2010. paket akcija „Telekoma Srbije” biti prodat.
Država je spremna da proda „Telekom” jer su se na tržištu telekomunikacija konačno stekli svi uslovi, rekla je za Press ministarka za telekomunikacije Jasna Matić. Prema saznanjima Pressa iz vrha vlasti, država namjerava da proda akcije „Telekoma” i prepusti kontrolni paket „Dojče telekomu” za dvije milijarde evra. Ministarka Matić, međutim, juče nije htjela da predviđa cijenu ili budućeg vlasnika.
Ona je navela da se nada da će Srbija dobiti dobrog strateškog partnera koje će nastaviti da razvija tržište telekomunikacija i približi ga EU.
– Zaista ne znam po kojoj bi ceni mogao biti prodat. Vlada će angažovati konsultanta koji će napraviti analizu i odgovarajuću dokumentaciju kako bi se videlo šta imamo od imovine. „Telekom” se već niz godina uspešno nosi sa konkurencijom mobilne telefonije. Sigurno ima kapacitet da se tako nosi i u ostalim segmentima usluga. Istina, fiksna telefonija danas postaje manje bitan segment ali je fiksna linija preduslov za pružanje drugih usluga, pre svega interneta, pa i televizije – kaže Matićeva.
I premijer Mirko Cvetković juče je izjavio da je sada povoljan trenutak za prodaju „Telekoma”, ali nije ulazio u detalje. U kabinetu ministra ekonomije Mlađana Dinkića izjavili su za Press da podržavaju prodaju „Telekoma”, ali da će insistirati na tenderskom procesu.
Uložiti u komunikacije
Ekonomski stručnjaci se slažu da nije trenutak da država proda „Telekom”, ali, ako to već radi, onda ne bi trebalo da se da za manje od dvije milijarde evra. Ekonomista Zoran Popov smatra da je njegova prodaja ispod dvije milijarde evra – poklon.
– Ispod te cene Vlada ne bi smela ni da pregovara. Ako ne možemo sada toliko da dobijemo, to treba protumačiti kao poruku da nije vreme za prodaju. Onda neka sačekaju, pa ga prodaju za dve, tri godine – ističe Popov.
Ekonomista Mahmud Bušatlija kaže za Press da je pitanje koja bi to kompanija usred krize bila spremna da za ozbiljnije pare kupi „Telekom”.
– Telekomunikacije jesu profitabilna grana. To je možda jedina oblast kod nas koja je u okvirima evropskih normi. Ako bi se „Telekom” prodao za dve milijarde evra, to bi bila izvanredna cena. Najbolje bi bilo da država onda taj novac uloži u telekomunikacije, jer su one najprofitabilnije. U ovom slučaju, pošto država prodaje telekomunikacije, nema druge u koje bi mogla da investira, pa bi ta sredstva trebalo usmeriti u infrastrukturu, pre svega železničku, putnu i energetsku – ocjenjuje Bušatlija.
Namješteno za „Dojče telekom”
Bivši direktor Agencije za privatizaciju Branko Pavlović ocjenio je da bi država od ove privatizacije mogla da dobije maksimum 1,1 milijardu evra.
– O prodaji „Telekoma” moglo bi da se razmišlja u neko drugo vreme. Međutim, kada premijer Cvetković kaže da će on biti prodat ove godine to znači da vladajuća grupacija nema para, a bez njih ne može da ostane na vlasti – kaže Pavlović. On smatra da će država ponuditi manjinski paket, koji neće hteti da kupi niko od strateških partnera osim „Dojče telekoma” koji je već vlasnik preko OTE-a.
– To je dogovorena stvar – ističe Pavlović.
7 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Informacija je previše površna. Spominju se milijarde, ali niko ne kaže koliko će procenata biti ponuđeno na prodaju. Slažem se sa Pavkovićem da bi jedino DT bio zainteresovan ako bude ponuđeno npr. 30% Telekoma Srbija.
U slučaju da se prodaje 50%+1 akcija onda na licitaciju.
U Vladi Srbije vjerovatno “vagaju” je li bolje dati 30% za 1 mlrd eur ili 50% za 2 mlrd eur 🙂 Bojim se da će prazna budžetska kasa odrediti opciju, i da će taj novac otići za finansiranje socijale. U tom slučaju je bolje stegnuti kaiš i zadržati Telekom nego ga prodati. Prodajom bi samo na godinu dana odložili stezanje kaiša, a ostali bi bez najprofitabilnije kompanije.
Za sto bolje iskoristavanje para od privatizacije Milorad D. ce ogranizovati seminar pod geslom “Umijece investiranja”.
Bombastičan naslov a prazan članak.
prodace se po onoj cijeni po kojoj ga neko bude htio kupiti (osim ako ne dogovore cijenu). oko dojce telekoma se nateze vec nekoliko godina i prica postaje dosadna polako. i drzava srbija i federacija bih imaju problem jer su svjesni da moraju privatizovati telekom (budzeti se raspadaju), a s druge strane, ostaju bez zlatne koke gdje mogu namjestati poslove partijski podobnim i finansirati politicke kampanje (vrlo bitno).
koliko znam deutsh telekom vec posjeduje 20 % akcija, sto znaci da kupovinom 30 % plus jedna akcija preuzima vecinski paket akcija
Iz naslova se da zaključiti da samo što nije prodano. Iz teksta se vidi da takva odluka nije ni donijeta. Liči mi na naručen tekst.
Mišljenje ekonomista o vrijednosti kompanije mogu okačiti mačku o rep. Vrijeme velikih akvizicija je prošlo.
Ne posjeduje DT 20% Telekoma Srbija, nego grčki OTE. A DT ima u posjedu 30% OTE-a
http://www.ote.gr/portal/page/portal/InvestorRelation/TheShare/ShareholderStructure
Vlast u Srbiji mora prikupiti pare u budžet da bi finansirala sadašnji nivo standarda bar još neko vrijeme, ali prema svim anketama građani Srbije se protive prodaji Telekoma. Pitanje je da li bi tako govorili ako bi ih stavili pred izbor prodaja Telekoma ili smanjenje plata/penzija.
Najgore je što će novac od prodaje Telekoma otići u potrošnju, kao i kod nas…