BEOGRAD, Plate državnih službenika, zaposlenih u deset velikih preduzeća, komunalaca… i ostalih u takozvanom javnom sektoru, ostaju zamrznute.
Da li će se „skinuti sa leda“ u drugoj polovini godine, zavisi od toga kako će do ljeta ići privredi. Ni penzionerima se neće posrećiti. Iznosi na njihovim čekovima neće se povećavati do aprila naredne godine.
Ovo su potvrdili i potpisali premijer, ministarka finansija i guverner Narodne banke Srbije u pismu upućenom Dominiku Štros-Kanu, generalnom direktoru Međunarodnog monetarnog fonda.
„Ostajemo pri opredeljenju za smanjenje mase zarada kompletnog javnog sektora na oko osam odsto do 2015. godine. Kako bismo dalje racionalizovali zapošljavanje u javnom sektoru, dovršićemo planove reforme u zdravstvu i obrazovanju u skladu sa nedavnim preporukama Svetske banke. Cilj je da njihova primena počne u okviru budžeta za narednu godinu“, ističe se u Pismu o namjerama, upućenom ovih dana iz Beograda.
Predstavnici vlasti podsjećaju da će nivo zarada državnih službenika ostati zamrznut u nominalnom iznosu, a da će se eventualno povećanje zarada razmatrati u drugoj polovini godine, i to „pod uslovom da kretanje prihoda tokom prve polovine 2010. godine bude povoljnije nego što se sada očekuje“.
„Takođe, obezbedićemo zamrzavanje mase zarada u lokalnim komunalnim preduzećima, a odobrili smo i planove poslovanja za 2010. godinu za deset velikih preduzeća, koji su usaglašeni s nominalnim zamrzavanjem mase zarada u tim preduzećima“, podsjećaju predstavnici srpskih vlasti.
Mada pominju mogućnost razmatranja povećanja zarada u slučaju boljih prihoda, u Pismu o namjerama predstavnici države izražavaju sumnju da će Srbija u ovoj godini moći da računa na veće prihode od projektovanih.
„Nesolventnost preduzeća i problem naplate potraživanja još su u porastu. Mogućnost za zapošljavanje, naročito za niskokvalifikovane radnike, smanjile su se, što se odražava na rast siromaštva. Usled toga, preduzeća i stanovništvo su znatno smanjili potrošnju u skladu sa smanjenim prihodima. Sve to utiče na stagnaciju nominalnih poreskih priliva na nivou od 2008. godine“, piše u pismu.
Kada su u pitanju penzije, podsjeća se da će nominalno penzije ostati zamrznute do aprila 2011. godine. „U cilju ublažavanja teškog položaja najsiromašnijih penzionera, novim paketom penzijskih reformi, koji će biti podnet Skupštini do kraja maja, povećaćemo najniže penzije i penzije poljoprivrednika, uz strože ograničenje najviših penzija“, tvrde predstavnici srpskih vlasti.
U Pismu o namjerama, upućenom generalnom direktoru MMF, kaže se i da su srpske vlasti „svesne da podrška Fonda za određeni način usklađivanja penzija, kojim se one zapravo vezuju za zarade u javnom sektoru, treba da bude potvrđena pružanjem čvrstih garancija u maju da će rast zarada u javnom sektoru i ciljevi fiskalne politike do 2012. godine ostati u skladu sa dogovorenim ekonomskim programom“.
„Posle prilagođavanja usklađivanja u aprilu 2012. godine, vršiće se indeksacija u skladu sa rastom potrošačkih cena. Dogovor o novom načinu usklađivanja biće usaglašen s planom smanjenja izdataka za penzije na oko deset odsto BDP do 2015. godine“, konstatuje se u Pismu o namjerama koje su predstavnici srpskih vlasti uputili MMF. Novosti