BEOGRAD, Radnici su se vratili sa prinudnog odmora prije nedelju dana, ali u pogonima “Ikarbusa” i dalje vlada muk. Na trakama stoji još prošle godine započetih sedam autobusa, ali da bi se oni završili nedostaje 700.000 evra. Beogradska fabrika, u kojoj je 2005. sklopljeno 600, a 2008. godine 300 novih vozila, danas sanja da do kraja godine na točkove stavi makar njih 50.
Za godinu i po dana prilično uspješno preduzeće spalo je na niske grane. “Ikarbus” je polovinom 2008. kupio ruski “Avtodel servis” za 7,1 milion evra. Kako nisu ispoštovali ni socijalni program, ni investicione obaveze, a nisu isplaćivali ni zarade, ugovor je raskinut septembra prošle godine. Iz Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja su najavljivili da je za beogradsku fabriku zainteresovan kineski proizvođač autobusa. Od te saradnje nije bilo ništa, kao ni od najave da će doći Italijani.
Sa “Breda Menarinibusom” zakazano je i potpisivanje ugovora. Italijani su htjeli da zakupe kapacitete i obnove proizvodnju, a sa “Ikarbusom” su sarađivali i prije privatizacije. Ministarstvo ekonomije, međutim, nije pristalo na posrednika u pregovorima i ugovor nikada nije potpisan. U Ministarstvu kažu da i sada ima zainteresovanih za “Ikarbus”.
– Vratili smo se na posao, ali ništa ne radimo. Nemamo potpisan ugovor niti naručen novi posao – kaže Velimir Gligorić, predsednik samostalnog sindikata “Ikarbusa”. – Još prošle godine smo ugovorili sedam autobusa za “Veoliju”. Urađeni su oko 30 odsto, ali bez 700.000 evra ne možemo da ponovo pokrenemo proizvodnju. Sa istom firmom bi trebalo da potpišemo novi ugovor za 20 novih autobusa, ali to još nije sigurno. Nije siguran ni broj.
Kroz socijalni program firmu je napustilo više od polovine radnika. Nekada ih je bilo 700, a danas – 300. Spremni su, kažu, da rade i za minimalac, samo da proizvodnja krene.
– Država je ponovo većinski vlasnik i sada smo u restrukturiranju – objašnjava Gligorić. – Od Ministarstva ekonomije dobijamo pomoć. Uplaćuju nam nešto novca, ali neredovno.
Uhapšeni direktori
Policija je od početka ove godine uhapsila trojicu bivših direktora “Ikarbusa”. Iza rešetaka se najpre, početkom januara, našao Srećko Nijemčević zbog sumnje da je oštetio preduzeće za 1,2 miliona evra.
Samo dvije nedelje kasnije uhapšen je i tehnički direktor Dragić Dragojlović. Sumnjiči se da je, zloupotrebivši službeni položaj, nanio štetu preduzeću u iznosu od 1,15 miliona evra. Prije samo nedelju dana uhapšen je i bivši direktor Stanislav Glumac. Sumnja se da je, takođe, zloupotrebio službeni položaj i sa direktorima “Ikarbusa” Srećkom Nijemčevićem i Dragićem Dragojlovićem, nabavio 359 automatskih menjača po znatno višim cijenama od tržišnih. Firmu je tako oštetio za 60 miliona dinara. Novosti