BANJALUKA, Javne rasprave koje su do sada održane u svim regionalnim centrima RS o Nacrtu strategije zapošljavanja od 2010. do 2014. godine pokazale su da bi kroz akcione planove trebalo predvidjeti veća finansijska sredstva kao podsticaj zapošljavanju ili samozapošljavanju u nerazvijenim ili manje razvijenim opštinama.
“Potrebno je da se ova strategija blagovremeno dostavi lokalnim zajednicama, kako bi i one mogle u svojim strategijama razvoja učiniti određena usaglašavanja”, rekao je danas novinarima u Banjaluci predstavnik za zapošljavanje u Ministarstvu rada i boračko-invalidske zaštite RS Rajko Kličković.
Kličković je nakon završetka šeste javne rasprave o ovom dokumentu, izrazio očekivanje da bi konačan Prijedlog strategije zapošljavanja mogao biti usvojen u parlamentu RS u maju ove godine, nakon čega će Vlada RS sačiniti akcioni plan zapošljavanja pripravnika, mladih obrazovanih kadrova, demobilisanih boraca do kraja ove godine.
On je rekao da se Strategija ne bavi podatkom o broju lica koji će biti zaposleni u ovom periodu, već da će to biti rezultat akcionih planova i programa, operativnih planova i sredstava koja se obezbijede u budžetu, u IPA fondovima EU i kroz donatorska sredstva.
Prema njegovim riječima, resorno ministarstvo se kroz strateške ciljeve bavi određenim indikatorima koji se odnose na povećanje ukupne stope zaposlenosti, stope zaposlenosti žena, stope zaposlenosti starijih preko 40 godina ili smanjenja ukupne stope nezaposlenosti sa 21 na 17 odsto na kraju planskog perioda.
“Radi se o jednom strateškom i trajnom dokumentu, kojim su definisani ciljevi kako povećati ukupnu zaposlenost u RS, odnosno smanjiti stopu nezaposlenosti, a iz dokumenta proizilaze i obaveze za Vladu RS koja je dužna u budžetu RS obezbijediti sredstva za zapošljavanje jer to nije moguće realizovati iz sredstava doprinosa za nezaposlernost”, naglasio je Kličković.
On je na kraju podsjetio da ovaj dokumenat sadrži pet strateških ciljeva, koji će se konkretno razraditi kroz akcione planove, a uglavnom se odnose na povećanje ukupne zaposlenosti, usklađivanje ponude i potražnje, reformu obrazovanja, reformu Zavoda za zapošljavanje i zapošljavanje teže zapošljivih kategorija lica.
Vlada RS je 25. februara ove godine utvrdila Nacrt Strategije zapošljavanja u RS za period 2010. do 2014. godine i obavezala Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite da organizuje i sprovede javnu raspravu o ovom dokumentu.
Javne rasprave su obavljene u pet regionalnih centara RS i danas u prostorijama Privredne komore RS u Banjaluci.