BANJALUKA, Prosječna plata zaposlenih u javnom sektoru u BiH prošle godine bila je za oko 56 odsto veća u odnosu na privatni sektor, što je najveći jaz u tim primanjima među evropskim tranzicionim zemljama.
Taj podatak iznio je Ognjen Đukić, stručnjak za makroekonomiju banjalučkog Centra za istraživanje i studije GEA, na jučerašnjoj panel diskusiji o tržištu rada u BiH, koji su u Banjaluci organizovali Udruženje ekonomista RS – SWOT i fondacija “Friedrich Ebert”. Đukić je kao uzrok ogromne razlike u primanjima naveo nagli rast plata u javnom sektoru u periodu od 2006. do 2009. godine uglavnom kao rezultat pojačanog priliva javnih prihoda nakon uvođenja PDV-a.
“S obzirom na to da javni sektor u BiH zapošljava svakog trećeg radnika postao je lider u formiranju plata čitave ekonomije, što sa sobom nosi negativne posljedice poput smanjene atraktivnosti zaposlenja u privatnom sektoru i padu njegove konkuretnosti”, istakao je on.
Stoga je predložio da na nivou Fiskalnog savjeta BiH bude usvojena politika s ciljem vezanja kretanja plata zaposlenih u javnom sektoru sa privatnim sektorom, što, ukazuje, ne znači i neminovno smanjenje plata svih činovnika. Time će, kaže, biti osigurano da plate u javnom sektoru ostanu “usidrene” i ne takmiče se s privatnim sektorom.
Ranko Milić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS, kaže da privatne firme zbog neuređenog tržišta i nelojalne konkurencije nisu bile u stanju da po visini plata pariraju javnoj službi, što se, kaže, dodatno usložilo s udarom svjetske ekonomske krize.
“Privreda, u postojećim uslovima, ne može na svojim plećima nositi velike troškove administracije i izdržati konstantni odliv kadra, koji odlazi u javni sektor zbog većih plata, iako rade iste poslove”, ukazao je Milić.
Gordana Latinović, zamjenik direktora Zavoda za zapošljavanje RS, takođe, je istakla potrebu usklađivanja plata u javnom i privatnom sektoru, pogotovo u određenim zanimanjima.
“Administrativni poslovi trebalo bi da budu, ako ne izjednačeni, onda bar približno vrednovani i plaćani u oba sektora, čime bi bila povećana motivacija za zaposlenje u privatnom sektoru. Sada imamo situaciju da svi koji preko Zavoda traže zaposlenje isključivo žele da to bude u javnom sektoru”, naglasila je Latinovićeva.
Ino-investitori smanjuju jaz u Srbiji
Privatni sektor u Srbiji, za razliku od BiH, konstantno smanjuje razliku u platama u odnosu na javni sektor, što je uglavnom posljedica dolaska jakih ino-investitora, kazao je Aleksandar Ilić, stručnjak Srpskog ekonomskog foruma iz Beograda.
On je istakao da je učešće plata u privatnom sektoru u Srbiji u visini primanja u javnom sektoru povećano sa 80 odsto, koliko je iznosilo 2003. godine, na lanjskih 90 odsto.
“Najveće povećanje zarada u javnom sektoru zabilježeno je u oblastima u kojima su evidentirane i najveće investicije, kao što je sektor bankarstva”, rekao je Ilić. Nezavisne novine
7 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Privatni sektor će se ugasiti ako ovako vlast nastavi sa radom
Gospodo ovo su potpuno netacni podaci.U privatnom sektoru postoje dvije plate jedna minimalna koja ide na racun i druga gotovinska u koverti.Pa na tome su se ljudi i obogatili izbjegavajuci placanje drzavnih obaveza ,doprinosa itd.Ali za nasu privrednu komoru to su uspjesna preduzeca.Ovo sadasnje stanje donekle je i dobro ja znam jednu uspjesnu firmu u BL koja je do prije neku godinu imala 15 zaposlenih a radilo je oko 150 ljudi, pa malo se preracunajte kolike su tu malverzacije za neplacanje obaveza.Opet je do sistema i kontrolnih organa,kada zateknu radnika na crno neka mala mandatna kazna ,a nesto ide i u kovertu inspektoru i ajmo jovo nanovo.To su za ovu vlast uspjesni preduzetnici i dobri privrednici.Pitajte radnike u ADRIJA MM kolika je plata, i u Autoprevozu Banja Luka,slazem se da direktor i nekoliko njegovih satelita ima ugovorenu platu,pitajte vozace i ostalo osoblje.Kada je toliko opterecenje za privatni sektor nisam ni jednog gazde vidio da vozi juga ili punta,vec su to limuzine od nekoliko desetina i stotina hiljada mataka, a o nekretninama po planinama,morima,standardu njihovih porodica da nepricamo,bilo bi smijesno.Pitajte radnike Integrala kada su dobili platu,njegova kcerka nezna na televiziji reci dve recenice mile joj dosaptava sta da kaze, milionski poslovi su u pitanju koji idu od ovog naroda ponasaju se kao da je RS njihova privatna prcija.
Uopšte nije problem u tome koliku neko ima platu, već da li je on tu prinadležnost i opravdao.
Bez obzira na malverzacije u privatnom sektoru, državni sektor je isforsiran do te mjere da im plata za 40-satnu sedmicu sasvim odgovara potrebama. Privatni sektor ima samo jednog, dva ili tri koji su po ugovoru, ali ostali nisu.
Bosman
Ja sam radio u privatnom sektoru i ynam kako je tamo vrlo dobro,a radio sam i drustvenom.U drustvenom sektoru ti je samo vazno doci na posao,da si uredan,pedantan,da ono sto se od tebe trazi da ispunjavas itd.U privatnom sektoru je poslovanje mnogo slozeno jer iza privatnog sektrora niko ne stoji samo se traze obaveze, a posebno sada kada je poslovanje dosta uslozeno,trziste smanjeno,naplativost jako losa,svelo se samo na neka prebijanja kompenzcionim ugovorima a zivog novca nigdje na vidiku,a kada dodje plata nemozes radnku dati televizor ili slicno.Zato se sve veci broj privatnih preduzeca zatvara jer su na granici opstanka.
Drzavne jesale su uvjek bile san snova usjedalicama, nista ne rade a primaju platu i jos nemaju sefa da ih tjera.. Kako dobro.. ! dodje mi da se uclanim u stranku 🙂
11.boki, istim putem sam i ja išao. Ali me državni sektor ne zanima u smislu da bih išao svaki dan na posao i primao platu bez napora. Moja firma sam lično ja.