BEOGRAD, Ekološka taksa na električne i elektronske uređaje, baterije, otpadna ulja i azbest ipak neće početi da se naplaćuje od danas, kako je ranije bilo najavljeno.
Primjena Uredbe o uvođenju ekološke takse, koja podrazumjeva plaćanje takse za proizvode koji će poslije upotrebe postati otpad, odložena je zbog pomjeranja termina sjednice Vlade Srbije, na kojoj bi uredba trebalo da bude usvojena.
Vlada će o ovome raspravljati u utorak, i očekuje se da primjena takse počne od srijede. Kako je ranije najavljeno novac od ekološke takse ići će u poseban fond iz koga će se pomagati reciklažna industrija.
“Namera je da se ta sredstva od ekoloških taksi preusmere za zaštitu životne sredine”, objasnio je ministar životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić, dodavši da su te takse veoma važne i da postoje i u drugim zemljama. Dulić je rekao da se radi o elektronskom i električnom otpadu, o akumulatorima i baterijama, otpadnim uljima i azbestu.
“Ranije smo doneli sličnu uredbu koja je obuhvatala polovne gume. Planiramo da ove godine obuhvatimo i polovna vozila i da obuhvatimo i još neke, pre svega medicinski otpad. Dakle naša namera je da od tih taksi mi ta sredstva preusmerimo u projekte upravljanja otpadom“, objasnio je on.
Primjena Uredbe već je jednom odložena prije desetak dana, kako bi privrednici imali vremena da se prilagode i organizaciono pripreme.
Proizvođači: Nije baš tako kao što kaže ministar
Ministar Dulić najavio je da će proizvodi nakon uvođenja ekoloških taksi poskupiti za svega nekoliko procenata u odnosu na sadašnju cijenu, međutim trgovci demantuju takvu računicu.
Finansijski direktor Alfaplama, proizvođača šporeta, Vene Zdravković kaže da će proizvodi Alfaplama zbog taksi poskupiti za oko 15 odsto. Zdravković je objasnio i kako to izgleda na primjeru jednog od Alfaplamovih najprodavaniji šporeta.
„Šporet je negde oko 15 hiljada dinara. On će koštati oko 17 hiljada nakon primene takse, što je negde oko 14 posto povećanja. Sadašnji period je izazvao veću prodaju. Svi su napravili akcije tako da će u narednih par meseci verovatno doći do zastoja ali generalno svako povećanje cena izaziva i zastoj u maloprodaji s obzirom na kupovnu moć“, objasnio je Zdravković.
Jedan od najvećih domaćih trgovinskih lanaca tehničke robe Tehnomarket još nije počeo da obračunava nove cijene proizvoda, mada komercijalni direktor Miodrag Bijelić kaže da će cijene biti povećane samo za novouvezene proizvode.
“Za svu robu koja se uveze od 1. aprila moraće da se plati ekološka taksa u određenim iznosima po kilogramu, koji su određeni od strane države. Za robu koja se trenutno nalazi u Tehnomarketu cene nisu podignute. Problem je što kako bude nestajala roba sa zaliha tako će i eko taksa morati da bude uračunata u cenu. S obzirom da su marže u radnjama male mi ćemo morati da podignemo za određeni procenat i naše cene”, rekao je Bjelić.
S obzirom na to da se ekološka taksa računa po kilogramu robe, Miodrag Bijelić kaže da će procenat poskupljenja biti više kod jeftinijih proizvoda nego kod skupljih jer su oni teži.
„Težina LCD televizora od 32 inča ili 81cm je mala, jer su oni mnogo lakši nego stari katodni. Prosečna težina je između 11 i 13kg i kod njih ce cena biti povećana za oko hiljadu dinara. Stari katodni, čija je težina oko 25 kilograma će sigurno biti skuplji u prodaji do 2.500 dinara. Oni su mnogo teži i samim tim će se više odraziti eko taksa na njih“, objasnio je Bjelić. B92, Tanjug