BEOGRAD, Agencija za utvrđivanje rejtinga „Dan i Bredstrit“ (D&B) smatra da je moguće povećanje stranih investicija u Srbiji i pored prisutnih problema u njenoj privredi.
U aprilskom izvještaju, Srbiji je zadržan rejting od DB4d za zemlje sa umjerenim rizikom poslovanja, koji joj je prvi put dodjeljen prošlog mjeseca. Analitičari su ocijenili da su, iako se privreda u Srbiji polako oporavlja, zarade kompanija i dalje niske i da je njihov pristup novim kreditima kod banaka ograničen.
“Zajedno sa neizvesnim poslovnim okruženjem, savetuje se oprez prilikom produženja kredita kompanijama”, navodi se u saopštenju u kom se kao negativno, pominje i to da su kompanije sa Kosova pokrenule žalbu Centralno-evropskom udruženju slobodne trgovine (CEFTA) zbog odbijanja Srbije da tim firmama dozvoli bescarinski pristup robi.
„Dan i Bredstrit“ je ocijenio i da Srbija neće imati problema u servisiranju obaveza javnog sektora, što će povećati povjerenje investitora i potencijalnu stopu ekonomskog rasta.
Realni rast BDP-a, naveli su, mogao bi da premaši ranije prognoze te agencije za određivanje rejtinga, koja je očekivala rast od jedan odsto u 2010. i dva odsto u 2011. godini. Podsjetili su da MMF predviđa rast BDP-a Srbije od dva odsto u ovoj godini i tri procenta u narednoj godini.
Srpska privreda se još suočava sa nekim unutrašnjim problemima, naročito sa nezaposlenošću, koja će vjerovatno rasti od već visoko procjenjenih 17 odsto u 2009. na preko 20 procenata u 2010. i 2011. godini, navodi se u izvještaju.
„Dan i Bredstrit“ očekuje i povećanje broja stečajeva sa daljim padom industrijske proizvodnje, gdje je zabilježen pad od 12,1 odsto u 2009. godini i prodaje na malo koja je pala za 5,4 odsto u prošloj godini.
Vlada je prekoračila dogovoreni ciljni budžetski deficit sa MMF-om u 2009. i pored brojnih oštrih mjera štednje, uključujući i zamrzavanje plata u javnom sektoru, povećanje akciza i poreza na dividende.
U 2010. godini budžetski deficit dostiže 107 milijardi dinara (četiri odsto bruto domaćeg proizvoda), dok su strukturne reforme u obrazovanju, zdravstvu i penzionom sistemu podržane dugoročnom održivošću javnih finansija, ocjenjuju u D&B.
U izvještaju se ocjenjuje da čvrsta fiskalna politika, rast nezaposlenosti i veći broj stečaja povećavaju mogućnost javnih ispoljavanja nezadovoljsva u Srbiji, ali da se i pored toga očekuje se da će Vlada završiti mandat, koji ističe 2012. godine.
Slabljenje dinara u prva tri mjeseca 2010. godine će povećati troškove servisiranja duga za veliki broj potrošačkih i poslovnih kredita vezanih za evro, ali će podržati izvoz i smanjiti deficit tekućeg računa.
U regionu jugoistočne Evrope i dalje najveći rejting ima Slovenija (DB2c), a za njom slijede Hrvatska, Mađarska i Grčka (DB3d), Bugarska, Rumunija i Albanija (DB4a), Makedonija (DB4b) i Srbija (DB4d). Niži rejting od Srbije u regionu ima Bosna i Hercegovina sa dodjeljenim rejtingom (DB6a). Beta
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Prema “Dan i Brestrit”-u na Balkanu jedino BiH položila ispit, dobila šesticu. Kakvi smo, za sledeći ispit mogla bi pasti i sedmica.