BEOGRAD, Narodna banka Srbije objavila je juče spisak od 10.977 pravnih lica čiji su računi više od tri godine u blokadi i u kojima je formalno zaposleno 58.093 radnika.
Objavljeni podaci pokazali su da je čak 8.801 privredno društvo na spisku za uvođenje stečaja. Među njima, najviše je firmi koje su organizovane kao društva sa ograničenom odgovornošću (6.450), akcionarskih društava je 350, ortačkih 647, komanditnih 110, kao i 166 društvenih preduzeća.
Na spisku se nalazi i 719 zadruga različite djelatnosti, zatim 16 poslovnih udruženja, dok su preostale firme u zoni nedefinisanog organizacionog oblika. Na spisku NBS našlo se i 30 političkih organizacija, 181 društvena organizacija, 495 udruženja građana, među kojima preovlađuju sportski klubovi, zatim dvije sindikalne podružnice, dok je ukupno 1.468 pravnih lica bez podataka o statusu.
Prema odredbama novog Zakona o stečaju, Narodna banka Srbije od juče ima obavezu da svakog prvog dana u mjesecu objavi spisak računa koji se u blokadi nalaze duže od tri godine i proslijedi ga nadležnim privrednim sudovima gdje će se za njih otvoriti predstečajni postupak.
Ukoliko u roku od 60 dana ne izađu iz blokade, ne uspiju da sklope dogovor sa povjeriocima o reorganizaciji ili ne uplate nadoknadu za uvođenje stečaja, biće automatski brisani iz registra pravnih lica odnosno prestaju da postoje.
Prema podacima iz juče objavljenog spiska, najviše posla imaće Privredni sud u Beogradu, gdje će 30-tak sudija samo u ovom prvom roku morati da obradi ukupno 3.185 predmeta. Slijedi Novi Sad kome će pripasti 1.339 predmeta, zatim Niš sa 860, Kragujevac 732, Valjevo 630, Leskovac sa 605, dok će najmanje posla biti za sudije Privrednog suda u Čačku, gdje su usmjerena 252 računa.
NBS: Kod “nelikvidnih” 58.093 radnika
Prema podacima Narodne banke Srbije, pravna lica koja se nalaze na spisku nelikvidnih upošljavaju ukupno 58.093 radnika. Međutim, u većini slučajeva, riječ je o firmama koje godinama ne rade i statističari procjenjuju da se i radnici u njima vode samo formalno.
“U ovom trenutku nemoguće je proceniti koja je srazmera između stvarno i fiktivno zaposlenih među tih 58.000 radnika, kako bi mogao da se predvidi koliki će udar na stopu nezaposlenosti da izazove stečaj u tim pravnim licima”, kaže za Danas profesor Ekonomskog fakulteta Mihail Arandarenko.
Trebalo bi imati u vidu da će na statističke podatke koji su bazirani na Anketi o radnoj snazi sigurno uticati kada se na evidenciji nezaposlenih nađu oni koji su i pored blokiranih računa radili i na neki način primali zarade.
“Oni koji se samo fiktivno vode kao zaposleni već su obuhvaćeni statističkom anketom prema realnom statusu i ta kategorija neće uticati na stopu”, kaže Arandarenko.
Orbović: Nelikvidni i veliki sistemi
Predsjednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Ljubisav Orbović smatra da među skoro 11.000 preduzeća u kojima će biti pokrenut stečaj postoji veliki broj onih koje su postojale samo fiktivno, ali da ima i velikih sistema sa mnogo radnika.
“To je naročito slučaj u tekstilnoj industriji. Razgovarao sam juče sa premijerom Mirkom Cvetkovićem i ministrima ekonomije i rada Mlađanom Dinkićem i Rasimom Ljajićem o tome kako da pomognemo tekstilnoj industriji i dogovorili smo se da takve firme u kojima postoji perspektiva za budućnost budu restrukturirane. Tim preduzećima treba dati mogućnost da učestvuju na tenderima vojske i policije i tako im pomoći”, kaže.
Nelikvidni i Otpor, političke stranke i mediji
Nelikvidnosti nisu pošteđeni ni partije, ali uglavnom je riječ o manjim ili nepostojećim. Među čuvenima su Narodni pokret Otpor i Stranka deviznih štediša. Tu su i Narodna stranka Pravda, Radikalna stranka Srbije, Srpska socijal-demokratska partija, Evropska partija Novi Pazar, Srpska svetosavska stranka, Saborna narodna stranka, Liberalna stranka Beograd, Demokratska stranka Otadžbina i osam opštinskih odbora Socijalističke partije Srbije. Na listi medija nelikvidni su RTV San, Radio Spektar Pančevo, Radio Delfin Sremska Mitrovica, Radio S Smederevo, Radio Roda Čukarica, Den Radio Gornji Milanovac, Radio M Merošina, Radio Džipson Vranje, Radio Nju fer plej Niš, Televizija Ivanjica, RTV Varvarin, kao i nekadašnja RTV Politika. Danas